Монтират първите жилища за бедни от контейнери

21.09.2020 06:00 Даринка Илиева
Очаква се първите две секции скоро да получат акт 15.
Така ще изглеждат общите части.
Здравко Здравков

Всяко е с кухненско и санитарно обзавеждане, наемателите поемат ангажимент да направят сами останалото

Три многофамилни жилищни сгради от морски контейнери с 51 апартамента ще има в квартал “Факултета” по пилотен проект на Столичната община в район “Красна поляна”.

Монтажът им вече започна.

В жилищата ще

бъдат настанени

около 300 души

Първите две секции се очаква до дни да са готови и да получат акт 15, а третата - до средата на октомври.

Идеята за такъв тип социални жилища е на арх. Алехандро Аравена. Първият му проект е реализиран в Чили през 2004 г. Той включва достъпни жилища с новаторски начин на изграждане, който позволява максимален социален ефект при минимална себестойност. Впоследствие социалното строителство става модел в цяла Латинска Америка, а арх. Аравена и студиото му ELEMENTAL получават множество международни награди за идеята си, включително и “Притцкер”.

Идеята му е на социално слабите семейства да се предоставя готова половин къща, която включва кухня, санитарен възел и спалня, а другата половина е оставена сами да подредят според нуждите си с лични средства.

Пилотният проект в софийския ромски квартал включва монтирането на три 3-етажни жилищни сгради.

“Подходът на арх. Аравена да използва архитектурата като инструмент за решаване на ключови социални проблеми ни вдъхнови”, разказа главният архитект на София Здравко Здравков.

Всеки от домовете ще е оборудван с най-необходимото стационарно кухненско и санитарно обзавеждане. Ще се даде възможност наемателите да направят промени във вътрешното разпределение според нуждите си.

Контейнерите са изработени от специална стомана, която корозира само на повърхността. Така конструкцията остава устойчива с десетилетия, а автор на проекта на жилищата в “Красна поляна” е арх. Румен Първанов.

Сградите

ще могат да се

разглобяват при

отпаднала

необходимост,

може да бъдат и цялостно или частично преместени на друго място.

Във “Факултета” те се монтират на общински имот от 3460 кв. м, а разгърнатата застроена площ е 3350 кв. м.

В две от сградите ще има по 12 четиристайни и 6 двустайни апартамента. В третата - 6 четиристайни, 6 тристайни и 3 двустайни апартамента. Общо в новия миниквартал ще има 51 жилища, част от тях пригодени за хора с увреждания.

Всеки апартамент ще има модулна баня и тоалетна със санитарни уреди, смесителни батерии и аксесоари. Ще са налични и инсталации за монтаж на кухненски бокс. Дневната е интегрирана с кухнята и преддверието. В зависимост от големината на жилищата спалните са 1, 2 или 3. Втората и третата спалня в по-големите жилища са изпълнени като общо пространство без преградни стени, за да може наемателите да го аранжират сами.

Общината се надява, че чрез елемента на “направи си сам” ще ангажира бъдещите наематели в опазването на жилищата.

Други от От страната и света

Жертвите на пожари гонят убитите в катастрофи, 4-ма загинаха от дим при опит за евакуация за 8 дни

22-ма българи умряха от огнени стихии от 1 януари до 25-и, за това време 27 намериха смъртта си на пътя Жертвите на пожари през януари гонят тези при пътни инциденти, показа проверка на “24 часа”

Камен Донев: Политиците застават пред нас като надути манекени, произнасящи надути приказки

"Искам да видя един наш политик да се развълнува, да бъде прям и открит. Пред нас застават като надути манекени, които произнасят някакви надути приказки. Самото им присъствие е обидно за България

Призиви Германия да изтегли хиляди тонове злато от САЩ – Тръмп може да ги ползва, за да притиска Берлин

Германският канцлер Фридрих Мерц под натиск да изтегли 164 млрд. евро в злато от американските трезори, за да не станат те средство за натиск върху Берлин от страна на Белия дом

Тома Томов: Ще гласувам за Румен Радев, вече има велика сила зад гърба си - САЩ

В публичното пространство в София съществуват две аксиоматични фигури на злото – Владимир Путин и Доналд Тръмп, заяви журналистът и международен анализатор Тома Томов пред bTV

Съдът не усети във Велико Търново синкавата мъгла от “Кроношпан” и 430-те сигнала, че в града мирише (Снимки)

Съдът: Заводът, срещу който има повече от 430 сигнала м.г., няма да спира Прокуратурата разследва противозаконно пречене на орган на властта - директора на екоинспекцията

>