Индустриалните паркове влизат в регистър, делят ги на три вида

17.08.2020 08:29 Виктория Бочевска
Индустриална зона - Пловдив, е една от най-големите в страната.

Нов закон, който бе внесен в парламента в края на миналата седмица, ще регулира изграждането и функционирането на индустриалните паркове в страната. Парковете, които може да бъдат държавни, общински, частни или със смесена собственост, ще се делят според дейностите, за които са предназначени, на три различни типа - А, B и C. Тип А се води общ и няма да има специализация на производствените дейности, в тип B ще се извършват само един вид производствени дейности, както и свързани с тях или сходни. Тип С е само за високотехнологични и свързаните с тях дейности.

Парковете ще се делят и според собствеността -могат да бъдат държавен, общински или частен, както и съвместни като собственик е държавата и една или повече общини, или пък когато собствеността се поделя между няколко общини, но без участието на държавата. Самата експлоатация се възлага на оператора, а в случайте когато паркът е държавен или общински, оператор може да бъде само държавно или общинско дружество, както и концесионер, определен по реда на Закона за концесиите.

Така с новия закон отпада терминът “индустриална зона”, който се въведе през 2007 г. в Закона за насърчаване на инвестициите. В законопроекта е разписано ясно понятието "индустриален парк" - той трябва да е разположен на урбанизиран терен или да е обособен като самостоятелна урбанизирана територия, а общата му площ не трябва да бъде по-малка от 300 дка. Изключение прави когато паркът е специализиран за високотехнологични дейности - тогава минималната му площ може да е 100 дка. Когато пък високотехнологичните дейности са за услуги, дефинирани като "интензивно базирани на знания" (Knowlendge-intensive services), то тогава площта може да е под 100 дка, но не по-малка от 10.

Държавната политика за индустриалните паркове ще се провежда от Министверския съвет, от икономическия министър и от органите на местното самоуправление, а Българската агенция за инвестиции (БАИ) ще поддържа Електронен регистър на индустриалните паркове, който ще бъде създаден в срок до 6 месеца от влизането в сила на закона от изпълнителния директор на БАИ, е разписано още в законопроекта. Самото изграждане на парк може да стане само след като е вписан в регистъра.

Създаването на индустриален парк ще се инициира с предложение от министъра на икономиката пред МС, от кмет на общините пред общинския съвет или от частно юридическо лице в зависимост от вида на парка. Собствениците на индустриални паркове и инвеститори ще могат да получават подкрепа по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, както и чрез национални програми и чрез европейските структурни и инвестиционни фондове.

Общинските съвети пък ще могат да определя преференциални размери на местни такси за технически и административни услуги, както и да освобождава собствениците и инвеститорите от мести такси, когато се отнасят за обектите на затворените мрежи на техническата инфраструктура и за общественообслужващите обекти на територията на индустриалните паркове.

Целта на законопроекта е да се насърчат инвеститорите да извършват производствена дейност в индустриалните паркове,както и да се стимулират инвестициите във високотехнологични производства и да се привличат нови инвестиции за социално и икономическо развитие на регионите и общините.

Други от От страната и света

Протест срещу високите сметки за ток блокира граничния пункт с Румъния в Силистра

В знак на протест срещу високите сметки за електроенергия жители на Силистра затвориха пътя към граничния контролно-пропускателен пункт с Румъния. Част от недоволните граждани развяват български

Назначиха Таня Радуловска за заместник-министър на правосъдието

Таня Радуловска е третият заместник-министър на правосъдието. Това става ясно от публикация във Фейсбук на министъра на правосъдието Андрей Янкулов. "В края на работната седмица от премиера по мое

Ирена Георгиева: Около 400 българи ще се приберат от Дубай днес и утре сутрин

Още около 400 български туристи ще се приберат от Близкия изток с два полета от Дубай - тази вечер и утре сутрин. Това съобщи служебният министър на туризма Ирена Георгиева в ефира на Дарик радио

Роденият без късмет "Багренороден" цар Иван Шишман

Тези дни приключих разказа си за втория „Златен век" на средновековното Българско царство от епохата на Иван Александър Асен. Старият цар умира на 17 януари 1371 г

Вижте атаката с дрон по летището в Дубай (Видео)

Летището в Дубай беше евакуирано след атака с ирански дрон, докато нови вълни от удари разтърсиха Близкия изток през нощта. Конфликтът между САЩ и Израел от една страна и Иран от друга навлезе във

>