Пак съдят 4-ма за взрива пред "Евророма" в Сандански, убил 1 човек

26.06.2020 18:23 Антоанета Маскръчка
Четиримата подсъдими младежи в съда в Благоевград.

ВКС отмени решение на Софийския апелативен съд по нашумялото преди години дело срещу четирима националисти, обвинени в убийството на мъж от ромския квартал в Сандански.

Николай Йовев, Васил Георгиев, Стоян Ставрев и Александър Ангов бяха оправдани от окръжния съд в Благоевград, а решението бе потвърдено и от Апелативния съд в София. Прокуратурата обаче протестира и ВКС върна делото на САС за новото му разглеждане от друг съдебен състав от стадия на съдебното заседание.

Трагичният инцидент стана на 29 юни 2012 г. рано сутринта. Тогава 59-годишният ром Малин Илиев тръгвал на работа и чакал пред клуба на "Евророма" в Сандански микробус, който да качи работниците. На стълбите пред клуба видял чанта и я повдигнал. Тя се взривила в ръцете му. Мъжът бе откаран в столична болница, но след около месец почина от тежките наранявания. 

За убийството по расистки подбуди  бяха обвинени четиримата младежи от Сандански и близките сила. Част от тях получиха и второ обвинение за хвърлеини две бомбички в квартирата на учениК от ромски произход в Сандански три месеца по-рано. Тогава момчето се отърва невредимо. 

ВКС прие доводите на прокуратурата и е категоричен, че "не са спазени изискванията за обективно, всестранно и пълно изследване на всички относими към предмета на доказване обстоятелства, то е сторено едностранчиво и поотделно за всяко едно от инкриминираните деяния, с което е злепоставено постигането на обективната истина по делото. Това е съществено нарушение на процесуалните правила и като такова налага отмяна на обжалваното въззивно решение и връщане на делото за новото му разглеждане от друг съдебен състав от стадия на съдебното заседание за отстраняването му."

Други от От страната и света

Пътната обстановка в София е нормална, опесъчени са пътищата до Витоша

Пътна обстановка в Столична община на 26 декември към 9.00 часа е нормална, а движението се извършва при зимни условия. През нощта са извършени обработки със смеси против заледяване по улици

Бивша шефка на ВМА осъди прокуратурата за 90 000 лева за незаконно обвинение

Бившата шефка на кожната клиника на ВМА проф. Мирослава Кадурина осъди прокуратурата за над 90 000 лева заради  незаконно обвинение. Кадурина заведе делото по Закона за отговорността на държавата

Скулптор от Монтана се вдъхновява от влаковете, гарите и конете на Северозапада

„В ясната и тиха зимна вечер продължително и далечно изсвири локомотивът на идващия откъм Живовската спирка влак. Ехото обходи цялата котловина и после дълго заглъхваше"

Зубрите се завърнаха в дивата природа на Източните Родопи

В Източните Родопи отново стъпва един отдавна изгубен обитател на Европа – зубърът, известен още като европейски бизон. Най-едрият сухоземен бозайник на континента

Проф. Пимпирев: Обличам се като Дядо Коледа на Антарктида

Ръководителят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев разказа как се празнува Коледа на Антарктида. Пимпирев говори и за българския православен параклис на Ледения континент

>