Сачева: Очертава се недостиг от 100 млн. лв. по Закона за личната помощ

19.06.2020 13:52 Румина Димитрова
Министърът на труда и социалната политика Деница Сачева СНИМКА: Архив

"Социалните разходи са най-големите в държавния бюджет. Те са в размер на 31,7 % от общите разходи, а като размер от БВП - 11,7%. Към днешна дата по отношение на Закона за личната помощ се очертава очакван недостиг в размер на около 100 млн. лв. в края на тази година." Това каза социалният министър Деница Сачева по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата Александър Сиди от ВМРО.

"По отношение на нашите планове, които сме предложили пред Министерство на финансите за средносрочната прогноза, се очертава необходимост от допълнителен ресурс не по-малко от 341 млн. лв. Изразили сме и нашето опасение, че при липса на политическа подкрепа за спешни законодателни промени реално необходимият ресурс от 1 януари 2021 г. по Закона за личната помощ би могъл да възлезе в размер над 1 млрд. лв.", обясни Сачева.

"Що се отнася до останалите плащания общо от 1, 350 млрд. лв. - 560 са определени за хората с увреждания, 172 млн. за децата с трайни увреждания, а семейните помощи за деца са в размер на 372 млн. лв. Следващият голям разход е в размер на 121 млн. лв. за помощи за отопление. Към този момент всички останали показатели, с изключение на този свързан със Закона за личната помощ, са в рамките на планираните средства. За Закона за личната помощ и личните асистенти бяха планирани 92 млн. лв., както ви казах към днешна дата очакваният недостиг до края на тази година е в размер на 100 млн. лв.", допълни още социалният министър.

Други от От страната и света

Тръмп се закани да удари Иран много жестоко още днес

Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди, че Иран „ще бъде ударен много тежко" днес, след като летището в Дубай беше евакуирано заради атака с ирански дрон

62 души са загинали при катастрофи от началото на годината в страната

През изминалото денонощие 31 души са ранени при пътнотранспортни произшествия, няма загинали, съобщават от МВР на сайта си. Общо 23 са пътните произшествия за изминалото денонощие, предава БТА

Чужденецът, обвинен в опит да пренесе в Турция 46 кг марихуана, остава в ареста

Окръжният съд в Хасково постанови постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража" на 61-годишния Микуш Схала, обвинен в опит за контрабанда на 45

Вой на сирени за въздушна тревога и взривове огласиха Йерусалим

Взривове отекнаха тази сутрин в Йерусалим, след като в града зазвучаха сирени за въздушна тревога, съобщиха журналисти на Франс прес на място. В небето над този важен за евреи и мюсюлмани град се

Националният фолклорен конкурс „Дунавски славеи" събра в Русе младия елит на народната музика

Над 800 млади певци и инструменталисти от цялата страна пристигнаха в Русе за 18-ото издание на Националния фолклорен конкурс за изпълнители на народна музика „Дунавски славеи"

>