Борис Джонсън представи пред депутатите плана за излизане от изолацията

11.05.2020 20:37
Борис Джонсън днес се постара да изясни в детайли плана за смекчаване на рестрикциите етап по етап, но неяснотите останаха. Снимка Ройтерс

Критикуван заради неяснотите в стратегията си за излизане от изолацията, наложена заради коронавируса, британският премиер Борис Джонсън днес се постара да изясни в детайли плана за смекчаване на рестрикциите етап по етап, но неяснотите останаха. Джонсън освен това предупреди, че няма да се поколебае да се върне назад, ако е необходимо, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Вчера премиерът обяви в телевизионно обръщение удължаване до 1 юни на изолацията, обявена в края на март, но с леки промени и перспективи за последващо облекчаване на рестрикциите.

Веднага планът на премиера породи критики. Първо имаше неяснота по въпроса за подновяване на работата, излагащо на риск най-бедните работници и преценено като прибързано от шотландските власти и учителските синдикати. Планът му бе критикуван и от авиационния сектор заради поставянето под карантина на пътниците.

Планът бе публикуван днес и съдържа 50 страници. Той включва три детайлни етапа на излизане от карантината. След публикуването на документа Джонсън говори и пред депутатите в продължение на един час. Но пак не успя да разсее някои от неяснотите в текста.

Според плана на правителството хората ще могат от сряда, 13 май да се разхождат, пекат на плажа или да излязат сред природата, но при спазване на дистанция. Препоръчва се да се носят маски в магазините и обществения транспорт, да избягват да ползват този транспорт или пиковите часове в него.

Препоръчва се дистанционният труд, но онези, които не могат да работят от вкъщи, по-специално работниците в заводите и строителите, са насърчени да се върнат на работа.

Карантина се предвижда за пътниците, идващи от чужбина, освен от Ирландия и от Франция, но дата за влизане в сила на правилото не се посочва. Казва се само, че мярката ще влезе в сила в скоро време, но това няма да стане на 13 май, когато стартира първият етап на излизане от изолацията.

На второ време, от 1 юни и в случай на напредък в борбата с пандемията началните училища и някои бизнеси ще могат да отворят врати, спортният сезон да бъде подновен при закрити врата и всяко домакинство ще има правото да посещава друго домакинство.
Третият етап е от 4 юли и предвижда отваряне на пъбове, на фризьорски салони, на храмове и на киносалони.

Шотландската премиерка Никола Стърджън още от сега каза, че тези неща не се прилагат за нейната област и заяви, че шотландското правителство не е убедено, че тези промени могат да се направят по един сигурен начин в Шотландия без риск от потенциално ново излизане от контрол на епидемията.

Синдикатите на учителите са против завръщането на учениците в училище през юни. Безпокойство има и относно връщането на някои хора на работа от сряда, поради липсата на ясни правила в тази насока. Професиите, изискващи нискоквалифициран труд са първите засегнати в тази насока, въпреки че според изследвания смъртността от Ковид-19 при хората, упражняващи този труд, е по-висока.

Днес компанията за лондонския транспорт пък призова хората да покриват лицето си и обяви, че работи за увеличаване на честотата на движение на превозните средства.

Други от От страната и света

Дърворезбар: Кукерските маски не са атракция, те носят стара българска традиция

„Повече от 60 години изработвам кукерски маски", каза на фона на изложбата му от маски в Балчик Иван Йотов – майстор на дърворезбазата. Той категорично се определя като балчиклия

Обръщение на Негово светейшество Българския патриарх Даниил за новата 2026 г.

Възлюбени в Господа чеда на светата ни Църква, Посрещнали още една година от Рождеството по плът на нашия Господ и Спасител Иисус Христос, ние отново размишляваме върху тайната на живота

Две момичета са първите бебета в общинските АГ болници в София

В началото на новата 2026 г. в двете общински акушеро-гинекологични болници – Първа САГБАЛ „Света София" и Втора САГБАЛ „Шейново" се родиха две бебета. Първото от тях проплака тази сутрин в 6.15 ч

Росен Желязков поздрави Кипър за началото на председателството на Съвета на ЕС

Премиерът в оставка Росен Желязков поздрави Кипър по повод началото на председателството на Съвета на Европейския съюз (ЕС). Уверен съм, че под вашето ръководство Европа ще продължи да развива своята

Три бебета са се родили в новогодишната нощ в Стара Загора

Три бебета са се родили в новогодишната нощ в Стара Загора, съобщиха от местните здравни заведения. Две от децата са момчета, родени в Клиниката по акушерство и гинекология на Университетската

>