Италианското правителство заделя 3 млрд. евро, за да спаси "Алиталия"

11.05.2020 19:14
Снимка: Alitalia

Около 3 милиарда евро (3,25 милиарда долара) ще бъдат заделени за спасяването и национализирането на италианския авиопревозвач "Алиталия" (Alitalia), съобщи днес министърът на транспорта Паола де Микели, цитирана от ДПА.

Заделяме ресурси, за да капитализираме нова компания, която ще поеме всички дейности на "Алиталия", включително полетите, обработката на товарите и поддръжката, каза Де Микели във видеоконферентна връзка.

Има три милиарда евро за това, допълни тя пред представители на асоциацията на чуждестранните журналисти в Италия, предаде БТА.

Финансирането ще бъде част от правителствения пакет с икономически стимули на стойност 55 милиарда евро за ударената от коронавируса италианска икономика.

Де Милеки посочи, че подкрепата трябва да бъде одобрена днес или утре.

"Алиталия" е под държавна администрация от май 2017 година и оцеляваше с държавни заеми. Последно е била на печалба през 2002 година.

Италианското правителство бе критикувано, че упорства в подкрепата си за някогашния държавен авиопревозвач, но Де Микели подчерта, че това е в национален интерес.

Влагаме пари в нея, защото "Алиталия" е стратегическа, беше в миналото, както и днес, повече от всякога, изтъкна тя, отбелязвайки, че е нужен национален авиопревозвач, за да подкрепя туризма.

Преди коронавирусът да нанесе удар на целия авиосектор опитите да бъде намерен частен купувач на "Алиталия", включително преговори с "Делта" (Delta) и "Луфтханза" (Lufthansa), се провалиха.

Други от От страната и света

6 г. след смъртта на Силва Зурлева на 1 януари, приятели към нея: Усмихвай се!

"Усмихвай се! И бъди спокойна - всичко, което създаваше с търпеливо умение и докосваше с душа, остава най-доброто". Това емоционално кратко послание изпратиха към Силва Зурлева нейни близки приятели

Увеличава се пределната възраст за служба на военните, неупражнили правото на пенсия

От днес влизат в сила промените в Закона за отбраната и въоръжените сили. Поправките бяха приети от парламента на второ четене на 30 октомври. На 11 ноември президентът Румен Радев наложи вето на

10 са убитите при взрива в бар в Кран Монтана, много са с тежки изгаряния (Видео)

По неофициална информация взривът е причинен от фойерверки Поне десетима са загиналите след експлозия в бар в швейцарския ски курорт Кран Монтана. Най-малко десет са ранени след взрива в

Поскъпването на водата се отлага в повечето общини

От днес влиза в сила решението на КЕВР за новите цени на водата. В последните дни на миналата година обаче от МРРБ обявиха, че държавните ВиК дружества засега няма да вдигат цените

На 1 януари проплака момченце в болницата в Добрич

В 6,38 часа в болницата в Добрич се е родило първото бебе за новата 2026 година. То е с тегло 3, 850 килограма и е с ръст 54 сантиметра. Това е първо раждане за 20-годишна жена от добричкото село

>