Китайската национална петролна корпорация обяви 14,4% спад на приходите за първото тримесечие

06.05.2020 13:14

Рязък спад в приходите си за първото тримесечие, обяви Китайската национална петролна корпорация (CNPC). Те са намалели с 14,4% и са били 509,1 милиарда юана (72,7 милиарда долара), а според компанията, причината е значителния спад в глобалната икономическа активност след началото на пандемията от COVID-19, което доведе до свиване на търсенето и прекъсване на веригите за доставки.

Нетните загуби за акционерите са достигнали 16,23 милиарда юана, като за сравнение през първото тримесечие на миналата година те са имали печалба от 10,25 милиарда.

Освен влиянието на епидемията, другата важна причина за свиване на печалбите на компанията е резкият спад в цените – до края на първото тримесечие суровия петрол тип „Брент" и „Западен Тексас" са поевтинели съответно с 73,25% и 66,53%.

Отбелязвайки, че Китайската национална петролна корпорация е изправена пред безпрецедентен натиск, президентът ѝ Дай Хоулян коментира, че съчетанието на настоящите две негативни за петролния сектор събития – пандемията и понижаването на световните цени, е нанесло силен удар върху търсенето и предлагането и ще принуди компанията да свие разходите си тази година. „На фона на мрачната ситуация, компанията ни ще засили координацията на индустриалните вериги, ще затегне правилата за разходване на средства и ще задълбочи пазарно ориентираните реформи, за да продължим да работим нормално", добави Дай Хоулян.

На 30 април, когато бе последният работен ден за борсите преди почивните дни за Първи май, цената за акция на Китайската национална петролна корпорация спадна до 4,44 юана.

Други от От страната и света

Терзиев: Над 1 400 нови места в детските градини през 2025 г., недостигът намалява с 15%

Да намериш място за детето си в детска градина не трябва да е изпитание. Знаем колко тревога и несигурност носи този процес за хиляди семейства в София

Пожарникари в София са реагирали на 7 сигнала за паднали заради на силния вятър клони

Екипите на пожарната са реагирали на седем сигнала за паднали клони в София заради силния вятър, съобщиха за БТА от Столичната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"

Почина легендата Бриджит Бардо (Снимки)

Тя бе от секссимволите на киното между 50-те и 70-те години на миналия век Приживе поиска да бъде погребана във вилата ѝ в Сен Тропе до домашните ѝ любимци На 91 години почина

Вижте кога са училищните ваканции през първата половина на 2026 г.

С наближаването на новата 2026 г. родителите вече могат да планират как децата им ще прекарат ваканциите. Eто кога ще бъдат ваканциите за учениците през първата половина на 2026 г.

Лекари се борят за живота на ученика от катастрофата, в която загина 17-годишен до Котел

Момчето е с множество травми Лекари от Сливен продължават да се борят за живота на 16-годишния ученик, който пострада при катастрофа на пътя до котелското село Кирилово

>