Сръбски вицепремиер: Медиите са свободни толкова, колкото искат да бъдат

03.05.2020 16:22
Снимка: Pixabay

Медиите, редакторите, журналистките и журналистите в Сърбия, но и по света, днес са свободни точно толкова, колкото сами желаят да бъдат, заяви днес за вестник "Данас" сръбският вицепремиер и министър на транспорта и строителството Зорана Михайлович по повод Световния ден на свободата на печата - 3 май.

В писмено съобщение за сайта на "Данас" тя посочва, че медиите, журналистките и журналистите могат и трябва да бъдат свободни и сами да решават каква редакционна политика желаят.

Могат да бъдат свободни какви идеи и идеологии искат да лансират. Могат да бъдат свободни и за това върху коя част от нашето общество искат да имат влияние. Единствената свобода, която не би трябвало да имат, е свободата към фактите. Те трябва да се придържат към фактите, ако искат правдиво да информират обществеността. Всичко останало дори не е журналистика, оценила Михайлович.

Днес, във време на социални мрежи, вирусна скорост на разпространяване на новини и фалшиви новини, не е лесно да бъдеш журналистка и журналист. Не е никак лесно да забелязваш и да се придържаш към фактите. Нито в Сърбия, нито където и да било на нашета планета. В тези времена честитя на всички журналистки и журналисти Световния ден на свободата на печата с желанието да се борят и пазят своята свобода и никога да не забравят да се придържат към фактите, заяви Зорана Михайлович.

От друга страна събеседници на "Данас" от медийния сектор смятат, че свободата на медиите през последните няколко години е значително застрашена, но съществуват малък брой медии, които се борят за професионална журналистика. Според техните думи пандемията от коронавирус и извънредното положение, въведено заради нея в Сърбия, допълнително са допринесли за застрашаване на степента на свобода на медиите и влошаване на положението на журналистите в страната, отбелязва вестник "Данас".

Други от От страната и света

Предколедно режимът на Вучич обяви България за исторически враг

Хърватия и Албания също са в този списък Сръбският президент Александър Вучич обяви България, Хърватия и Албания за исторически слуги на великите държави

Васил Терзиев и Никола Цолов се повозиха на коледно влакче

Автомобилният състезател Никола Цолов подкара едно от коледните влакчета в София пред храм-паметника „Св. Александър Невски". Моментът беше отбелязан от кмета на София Васил Терзиев

Пастелната живопис на художника Венелин Захариев по Радичков трогна ценителите

КАМЕЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА В Берковица художникът Венелин Захариев показа една изложба иносказателна и с топла атмосфера, начело с портрет на усмихнатият, благ Радичков

Арестуваха македонец, издирван от Хърватия за компютърни престъпления

Нашите власти арестуваха македонец, издирван от Хърватия за компютърни престъпления. Окръжен съд Кюстендил взе мярка за неотклонение „Задържане под стража", по отношение на 50- годишния К. Ч

Мъж загина при пожар в барака край Благоевград

Мъж загина при пожар в барака край Благоевград. Около 07:25 часа тази сутрин е получен сигнал за пожар в барака, намираща се в района на втория бараж до река Струма в района на ж.к

>