"Туитър" дава достъп на учени до данни за коронавируса
Американската компания "Туитър" предоставя на учени и програмисти достъп до базите данни в мрежата си от микроблогове, за да се използват за изследвания на новия коронавирус, съобщиха Ройтерс и ТАСС.
"Това е уникален набор от данни, обхващащ десетки милиони туитове дневно, който дава възможност да се разбере как се развива глобалния обществен разговор за безпрецедентната криза, предизвикана от коронавируса - казва продуктовият мениджър на компанията Адам Торнес в публикация в социалната мрежа. - Разговорите в Туитър са много съдържателни и могат да помогнат на света по-добре да разбере пандемията от Ковид-19".
Регистриралите се за достъп учени и компютърни специалисти ще могат да използват в изследванията си данните от Туитър за пандемията, разпространението на дезинформация за инфекцията, методи за кризисни реакции и мерки, предприети в условията на извънредно положение. Ще им бъдат предоставени и инструменти за обработка на данните. Достъпът ще бъде ограничен в съответствие с политиката на компанията за предоставяне на лични данни по проекти в сферата на здравеопазването.