САЩ пред печален рекорд с над 60 000 починали от COVID-19

30.04.2020 07:07
Общият брой на починалите заради пандемията в САЩ надхвърля 60 000 души. СНИМКА: Ройтерс

Броят на починалите в САЩ от различни болести, предизвикани от коронавируса, достигна в сряда 60 853 по данни на университета "Джонс Хопкинс", който обобщава статистиката по данни от федералните и местните власти, предаде Франс прес.

Само за последното денонощие са починали още 2502-ма души.

От всички смъртни случаи 23 384 са в щата Ню Йорк. От тях 18 076 са в самия мегаполис Ню Йорк - най-тежко засегнатия от пандемията град не само в САЩ, но и в света, съобщи БТА.

Общо досега в страната са регистрирани 1 028 217 случая на COVID-19. От тях 299 691 са в Ню Йорк, а в съседния щат Ню Джърси те са 116 365.

Ройтерс обръща внимание, че предстои да бъде надминат печалният рекорд от над 61 000 мъртви, регистриран по време на грипната епидемия в САЩ през сезона 2016-2017 година.

Единствените по-смъртоносни епидемии от по-ранни години бяха грипът през 1967 г., отнел живота на 100 000 американци, грипът през 1957-а с 116 000 починали, и най-вече т.нар. Испански грип през 1918 г. (в края на Първата световна война), погубил 675 000 души в САЩ.

Федералната агенция по извънредните ситуации (ФЕМА) е поръчала още 100 000 погребални чували в случай, че се окаже невъзможно да се постигне прелом в овладяването на пандемията, съобщи снощи вестник "Уолстрийт джърнъл". Всекидневникът се позовава на данни за държавните покупки на САЩ. Поръчката е на стойност 5,1 млн. долара и трябва да бъде изпълнена до 4 май. За доставчик е била избрана неголяма компания от Калифорния.

От ФЕМА не са оспорили тези данни, като добавили, че бройката е определена "на основата на моделиране на най-лошия от възможните сценарии".

Други от От страната и света

Китай понижава цените на бензина и дизела от утре

Китай ще намали цените на бензина и дизела на дребно от утре, за да отрази последните промени в международните цени на петрола, съобщи в днес най-висшият икономически регулатор на страната

Румен Радев обсъди готовността на банките в България за въвеждане на еврото

Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България

Коледари тръгнаха в Монтана

Коледари от І ОУ „Свети Кирил и Методий", ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон", ІV ОУ „Иван Вазов" гостуваха на кмета Златко Живков. Традиционни песни и наричания за живот и здраве

Андрей Чорбанов напуснал групата, но не и парламента, за да не влезе друг от ИТН

Андрей Чорбанов напуснал парламентарната група на ИТН, но не и парламента, за да не допусне друг от партията да заеме мястото му. Предупредил колегите си от ИТН, че ще напусне партията

Осъдиха на 20 г. затвор французина Томас, убил с кабел за зарядно финландката Соня

На 20 години затвор при първоначален строг режим е осъден французинът Томас Тибаут за убийството на приятелката му - финландката Соня Киннунен. Софийският градски съд уважи изцяло и гражданските

>