КЕВР: Парното да поевтинее средно с 2,34% от 1 май

29.04.2020 14:49
Председателят на КЕВР Иван Иванов СНИМКА: Архив

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обсъди днес възможността от 1 май топлоенергията да поевтинее - от 1 до 3 процента за различните градове на страната. Държавният регулатор предлага средното намаление на пределните цени на топлинната енергия от 1 май да бъде в размер на 2,34%.

Изменението на пределните цени на топлината енергия и на електрическата енергия, произведена от централи с високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, е в резултат на очакваното намаление на цената на природния газ от 1 май 2020 г. след промяната на ценообразуващата формула по договора за доставка между „Булгаргаз” ЕАД и ООО „Газпром экспорт”, се посочва в доклада на работната група. В подаденото от обществения доставчик заявление за цената на природния газ от следващия месец се предлага цената на синьото гориво да намалее с 6,67%.

Съгласно разпоредбите на Наредба № 5 от 23.01.2014 г. и Наредба № 1 от 14.03.2017 г., по време на ценовия период Комисията може да измени цените на топлинната енергия и на енергията, произведена от централи с високоефективното комбинирано производство, когато е налице съществено изменение на цените на природния газ и изменение на утвърдените ценообразуващи елементи.

След извършен икономически анализ на измененията на ценообразуващите елементи на енергийните дружества в сектор „Топлоенергетика“, при отчитане на изменената цена на природния газ, в доклада на работната група се предлага средното намаление на пределните цени на топлинната енергия от 1 май 2020 г. да бъде в размер на 2,34%.

Предвиденото намаление на цената на топлинната енергия за потребителите в София е с 3,03 %, във Враца – с 2,44%, в Пловдив - с 1,05%, в Плевен - с 1,55%, в Бургас – с 1,75%, във Варна – с 0,75%. Във Велико Търново потребителите ще заплащат с 1,78% по-ниска цена на топлинни услуги, а в Разград – с 1,69%.

Намалението на цената на природния газ от 1.05.2020 г. ще се отрази и на преференциалните цени и премии на електроенергията, произведена от централи с високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, които използват за основно гориво природен газ, се посочва в доклада на работната група. След извършените изчисления регулаторът предвижда средното й намаление за тези дружества от сектор „Топлоенергетика“ да бъде в размер на 3,39%.

Изпълнителният директор на столичното топлофикационно дружество Александър Александров заяви, че приема констатациите и предложените цени в доклада на работната група. Изпълнителният директор на „Топлофикация ВТ“ ЕАД Емануил Зъбов изрази несъгласие с намаляването на регулаторната база на активите и с предложените от Комисията цени на дружеството. В отговор експерти от работната групата поясниха, че промяната на цената на природния газ неминуемо се отразява върху променливите разходи на „Топлофикация ВТ“ ЕАД, а оттам – и върху оборотния капитал, който е елемент от регулаторната база на активите.

В случай, че окончателните данни за цените на природния газ на европейските газови хъбове за м.април изискват промяна на вече предложената от „Булгаргаз“ ЕАД цена на природния газ, регулаторът има готовност да отчете това като да го отрази в цените на топлинната енергия и на електрическата енергия, произведена от централи с високоефективно комбинирано производство.

Председателят на КЕВР Иван Иванов обяви, че заинтересовани страни могат да внесат своите писмени становища до 17.00 ч. на 29.04.2020 г., като по тях Комисията ще се произнесе мотивирано.

Окончателно решение за утвърждаване цените на топлинната енергия и на електрическата енергия, произведена от централи с високоефективно комбинирано производство, регулаторът ще приеме на закрито заседание на 1 май.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 22 декември: Вече не можем да произведем това, което яде българинът

Само в "24 часа" на 22 декември: България вече не произвежда основните си храни - въпросът е на национална сигурност, затова трябва държавата да влезе със стимули

Деян Донков ще става баща? Приятелката му Анна Кошко: Не съм бременна

Здравето не е тема за спекулации, манипулации и евтина сензация, казва актрисата и опровергава жълти сайтове Актрисата Анна Кошко е бременна, а нейната половинка Деян Донков настоявал да направи

Нова бляскава снаха влиза в отбора на Тръмп

Президентът представи третата годеница на сина си Доналд на коледното парти в Белия дом. Предишната - бивша прокурорка и тв водеща, праща посланик в Гърция Доналд Тръмп използва коледния прием в

Прочута лекарка се грижи за Григор Димитров преди Австралия

Новият сезон наближава и Григор Димитров взема подходящите мерки. Най-добрият български тенисист в историята се подготвя в Дубай в академията на бившия си треньор Патрик Муратоглу

5-часовите пътувания с автобус, лягането в 8 и тренировките по шах превърнаха Салах във футболна икона

Роденият на село египтянин не се поддаде на изкушението да живее като разглезена звезда и дори днес продължава да спазва простичкото правило, че с дисциплина

>