Кипър планира от 4 май поетапна отмяна на ограничителните мерки във връзка с коронавируса

25.04.2020 10:55

Процес на поетапна отмяна на ограничителните мерки, въведени в Република Кипър в рамките на борбата срещу разпространението на новия коронавирус, ще започне от 4 май, съобщи Кипърската информационна агенция, позовавайки се на собствени източници, предаде ТАСС, цитирана от БТА. 

Според източниците отмяната на ограничителните мерки ще стане на четири етапа. Първият етап предвижда даване на право на гражданите да излизат от домовете си повече от един път на ден и отваряне на малките магазини, включително тези за облекло и обувки, както и възобновяване на работата на фирми и предприятия, които разполагат с малки работни площадки на открито.

През втория етап, който се предполага, че ще започне от средата на май, трябва да бъдат отворени отново фризьорските и козметичните салони и фитнес залите. Третият етап предвижда възобновяване на временно преустановените по-рано спортни шампионати и състезания, но без присъствие на зрители на трибуните. В рамките на четвъртия етап ще бъдат отворени търговски центрове, хотели, ресторанти и кафенета, но при спазване на ограничения за броя на посетителите, които могат да се намират едновременно в тях.

При благоприятна епидемиологична обстановка продължителността на всеки един от четирите етапа ще бъде от порядъка на две седмици, но развитието на ситуацията ще се следи внимателно от експертите и въз основа на техните заключения в графика могат да бъдат направени корекции. Като цяло целият процес ще отнеме два до три месеца, като през този период населението ще трябва да спазва строго изискванията за хигиена и социална дистанция. В случай на нарастване на броя на заразените с коронавируса властите ще възстановят ограничителните мерки.

Цялостната стратегия за постепенна отмяна на ограничителните мерки в Република Кипър, която се подготвя от група експерти, се очаква да бъде представена на президента Никос Анастасиадис и на комисията за борба с пандемията във вторник, а в сряда - на 29 април, планът ще бъде внесен за разглеждане от министерския съвет.

Други от От страната и света

До 2028 г. трансграничният жп тунел между България и РСМ трябва да бъде готов

До 2028 г. трансграничният железопътен тунел между България и Република Северна Македония трябва да бъде готов, заяви пред журналисти вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията в оставка

Удължават договори на сегашните чистачи в София, за да не пълзи кризата с боклука, гонят Вълка (Обзор)

"Титан" ще отговаря за 6 района с 20% индексирани цени, общински компании - за други 6, а в 3 се чака решение да влезе турският консорциум “Титан” остава временно да чисти 6 района

Протестиращите в Добрич си обещаха масово гласуване и зорко наблюдение на изборния процес

Гражданите на Добрич превърнаха протеста си на площад „Демокрация" в хепънинг, провокирани от звучащите нови музикално-политически хитове, посветени на Делян Пеевски

Задържаха трима в момент на сделка с фалшиво евро в София

Трима души са задържани след акция на СДВР в столицата. Те са се опитали да осъществят сделка с голяма сума фалшиво евро. Задържани са от полицаите в момент на предаване на сумата

Спадът на инфлацията в САЩ подкрепи европейските борси

Изненадващият спад на инфлацията в САЩ през ноември подкрепи европейските фондови пазари днес, като основните индекси завършиха търговията с ръстове, предава Дау Джоунс

>