Макрон обявява идната седмица план за излизане на Франция от изолацията

23.04.2020 18:39
Еманюел Макрон СНИМКА: Ройтерс

Френският министър на спорта Роксана Марачиняну заяви, че подновяването на спортните събития в страната не е сред приоритетите на правителството

Излизането от изолацията, наложена във Франция заради епидемията от коронавируса, няма да става регион по регион, заяви днес френският президент Еманюел Макрон, цитиран от Ройтерс и Франс прес.

В същото време Макрон, който говори пред кметове, уточни, че съответните стратегии ще бъдат адаптирани за съответните територии. Излизането от изолацията ще трябва да бъде подготвено заедно с местните власти, отбеляза той.

Френският президент каза още по време на видеоконферентната си среща с кметове, че носенето на непрофесионални маски на публични места ще бъде препоръчано, но не и задължително. Що се касае до обществения транспорт, носенето на маска там вероятно ще бъде задължително, предава БТА.

Макрон също така насърчи кметовете на населените места да купуват масово маски за широката общественост.

Френският президент каза още, че връщането на учениците в училищата ще бъде на доброволна основа от 11 май, като родителите са тези, които ще решат дали да пускат децата си в учебните заведения. Завръщането на децата в училищата ще стане постепенно, съгласувано с местните властите и адаптирано към съответните реалности. То освен това няма да е задължително.

От 11 май също така френските власти ще облекчат ограничителните мерки, които бяха наложени на 17 март в страната, за да се намали разпространението на вируса.

Президентът ще представи плана си за излизане от изолацията идната седмица, около вторник, отбелязва Ройтерс. Франс прес посочва, че повече подробности ще бъдат дадени в началото на май.

Френският министър на спорта Роксана Марачиняну заяви, че подновяването на спортните събития в страната не е сред приоритетите на правителството.

Франция е в извънредно положение до 11 май заради пандемията от коронавирус и наскоро се засилиха спекулациите дали футболната лига на страната може да се поднови в края на юни.

Марачиняну заяви, че "това, което е сигурно е, че спортът няма да има приоритет в нашето общество".

Колоездачната обиколка на Франция беше отложена. Тя ще започне на 29 август и завърши на 20 септември. Финалният ден съвпада със същия ден, в който трябва да започне отложеното Открито първенство на Франция по тенис.

Марачиняну даде интервю за телевизия "Евроспорт" в сряда вечерта. Тя казва, че футболните първенства могат потенциално да започнат през септември или всичките им мачове да бъдат анулирани напълно. Остават 10 кръга до края на сезона в първите две футболни лиги във Франция.

Публичните събирания са забранени в страната поне до средата на юли, но Марачиняну каза, че те могат да бъдат удължени до "поне септември".

Френският министър на спорта е бивша състезателка по плуване. Тя заяви, че "няма да настъпи краят на света", ако "Тур дьо Франс" бъде отменен.

Други от От страната и света

Полша затвори 2 летища заради руските удари срещу Украйна

Полша временно затвори летищата в Жешов и Люблин, след като полските въоръжени сили вдигнаха изтребители във въздуха в отговор на руските въздушни удари срещу Украйна, съобщи Ройтерс

Българският патриарх Даниил ще участва в Света Литургия в Желязната църква в Истанбул

Днес в българската църква „Св. Стефан“ на брега на Златния рог в Истанбул ще се състои богослужебно предстояние на архиерейския трон на Негово Светейшество по време на утренята на празника на Св

Персонален НОИ от "24 часа": Обезщетението за безработица се зачита за осигурителен стаж

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

Стефановден е. Вижте кои са имениците

Св. първомъченик и архидякон Стефан (Стефановден). Преп. Теодор Начертаний На днешния ден почитаме св. Стефан, един от 70-те Христови ученици и първи мъченик за Христа

Само в "24 часа" на 27 декември - 2026: всичко е налично – ти избираш какво, как и кого - съботен очерк

Само в "24 часа" на 27 декември четете: 2026: всичко е налично – ти избираш какво, как и кого Българка вече 20 г. измисля изящните бродерии в колекциите на Ели Сааб Кошмарът - идеален свят - лично

>