Още 5 положителни проби в поставеното под карантина село Паничерево, общо вече са 13

17.04.2020 14:59 Ваньо Стоилов
Подстъпите към с. Паничерево бяха блокирани от полиция още към 19 ч във вторник.

Пет от направените в четвъртък 50 PCR-теста в поставеното под карантина село Паничерево в община Гурково са положителни за коронавирус. Те са на момченце на 9 години, на неговите родители, както и на други две жени от ромската махала на селото. Така доказано заразените с COVID-19 в гурковското село са вече 13. Това съобщи днес за "24 часа" директорът на Университетската болница в Стара Загора проф. Йовчо Йовчев, в която се намира и Вирусологичната лаборатория, която обработва тестовете от Югоизточна България.

Той уточни, че възрастта на новотокритите заразени възрастни е между 39 и 59 години.

Заразеното семейство е докарано с линейка за лечение в Инфекциозната клиника на болницата в Стара Загора. Те са роднини на шофьора на автобус от селото, чиято проба се оказа положителна най-напред. Другите 2 жени остават за домашно лечение.

От обявяването на карантината в сряда досега експерти на РЗИ в Стара Загора са направили 130 PCR-теста на хора от Паничерево, с които първите заразени 6 човека са имали контакти. Така в четвъртък бе установено, че две деца от Паничерево - момче и момиче по на 14 години, са с положителни проби за коронавирус. Момчето се оказа внук на Иван Михайлов, на 58 години, заради който Паничерево бе поставено в сряда под пълна карантина, след като ден по-рано той успя да избяга от Инфекциозната клиника на Университетската болница в Стара Загора и се прибра с такси до дома си в селото. Пациентът бе върнат с полиция в клиниката и сега се чувства добре, увери проф. Йовчев.
Тестването в селото продължи и на Разпети петък. "Лабораторията ни ще работи и в събота заради пробите от Паничерево", уточни проф. Йовчо Йовчев.

След като в четвъртък сутринта от Англия в Паничерево се завърнаха от Ангия мъж и жена, нови хора не са се прибирали от чужбина, каза пред "24 часа" кметът на селото Атанас Граматиков. Очаква се обаче по празниците да се завърнат около 50 гурбетчии. Те трябва да останат под задължителна 14-дневна карантина по домовете си в селото.

Други от От страната и света

Православен календар за 6 март, вижте кои са имениците днес

Св. 42 мчци в Амория Тези четиридесет и двама християнски мъченици, били военачалници и пострадали за вярата през 840 г. в гр. Амория, в малоазийската област Фригия

Само в "24 часа" на 6 март: Задължително шофиране и по тъмно, за да вземеш книжка

Само в "24 часа" на 6 март четете:  Задължително шофиране и по тъмно, за да вземеш книжка С евтини дронове камикадзе Иран пробва да измори военната машина за милиарди на САЩ  Десислава Желязкова:

10 умствени навика, от които да се откажете, за да имате професионален успех

Освен че саботират кариерата ви, те са и рецепта за нещастие "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Треньор на астронавти в НАСА ще вади “Реал” от тинята

Антонио Пинтус разработи своя уникална програма за физическа и психическа издръжливост както на футболисти, така и на избраните да стъпят отново на Луната "Реал" (Мадрид) все повече заприличва на

С евтини дронове камикадзе Иран пробва да измори военната машина за милиарди на САЩ

Военни на режима рисували фалшиви цели по земята, за да хаби врагът ресурси Иранските дронове камикадзе се оказаха проблем за САЩ и съюзниците им, които имат технологичното предимство във военния

>