Танева: Няма риск от пренасяне на коронавирус чрез храната

01.04.2020 09:50
Десислава Танева СНИМКА: Архив

"Няма доказателства, че заразяване чрез „Категорично няма риск от пренасяне на коронавирус чрез храната. Ние следим всички научни становища, които излизат по различин институти по света. Няма доказателства, че заразяване чрез такова пренасяне е възможно“. Това заяви пред NOVA министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.

„Всичко обаче, което се направи в повече, според мен, е по-добре за нас. Всяко по-високо ниво на хигиена е добре дошло“, каза още тя.

Танева съветва плодовете и зеленчуците да се измиват добре.

„Трябва да вземем всички противоепидемични мерки, за да запазим здравето на хората. Лично аз не съм си правила тест за коронавирус, защото не съм прочуствала неразположение или признак, който да говори за него“, каза още тя.

Относно заразения с коронавирус депутат от ДПС Хасан Адемов, Танева коментира: „Пожелавам му бързо оздравяване. С него имаме много добри колегиални отношения. Вярвам, че всичко ще бъде наред. Снощи му пуснах съобщение и му казах, че му желая бързо оздравяване“.

„Когато получим сигнали за спекула с цените на храните, уведомяваме КЗП за това. Вчера получихме сигнал за джинджифила, че цената в магазин е по-висока и то два пъти по-висока, отколкото преди седмици", категорична бе още Танева.

Според нея един от най-големите проблеми в сектор „Земеделие" е липсата на възможност за износ. „Ако успеем логистично да провокираме доставката в магазините да бъде от българските производители ще премахнем рисковете в доставките", каза още тя.

България произвежда агнешко и е готова да посрещне нуждите за Великден и Гергьовден, увери още земеделския министър.

Други от От страната и света

Йотова: Имаме потенциала и амбицията да работим активно за енергийната сигурност на Югоизточна Европа

"България има потенциала и амбицията да работи активно за енергийната сигурност на Югоизточна Европа, която придобива особена важност в условията на глобални кризи"

Над 60 000 евро, както и незаконно оръжия иззети при акция срещу купуването на гласове в Плевен (снимки)

Над 60 000 евро, вероятно за купуване на гласове, са били иззети при акция  за противодействие на престъпленията срещу политическите права на гражданите на територията на област Плевен

Хванаха 12 шофьори с над 1,2 промила алкохол при спецакция по пътищата

Междинни резултати от специализираната полицейска операция за спазване Закона за движение по пътищата 18 263 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана

С цивилни коли в трафика дебнат за скорост и рискови маневри във Велико Търново

Полицейски служители с явни и небрандирани автомобили ще следят за нарушители по републиканските пътища и по улиците в градове и села, предупредиха от ОДМВР - Велико Търново

Китай тества първия кораб в света, способен да превозва над 10 000 автомобила

На 31 март първият кораб от серията 10 800-местни LNG-двугоривни автомобилни превозни средства (PCTC), построен от Китай за южнокорейската компания HMM, излезе на пробно плаване

>