Доц. Мангъров: Всички ще изкараме вируса, но с 99% сигурност няма да умрем

30.03.2020 17:36
Доц. Атанас Мангъров

"Нямам никакъв търговски интерес към т. нар. бързи тестове. Декларирам го официално. С инфекциозни болести се занимавам от 38 години". Това каза доц. Атанас Мангъров, част от Медицинския съвет към кабинета, в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви.

По думите му един заразен започва да отделя вирусите в околната среда 4-5 дни преди да се появят клиничните симптоми и ги отделя до 20-30 дни след симптомите. „Такива клинични симптоми има при 20% от случаите, при всички останали, когато те са заразени отделят вируси, без да знаят. Този тип болни могат да се уловят или с PCR или с имунно-флуоресцентни тестове(бързи тестове)“, каза Мангъров.

Експертът заяви, че е изключително важно да се намерят следи от вируса в кръвта на заразените пациенти. Това се установява с тестове за антитела и може да се установи в кой ден от инфекцията е даден пациент.

„За да контролираме един епидемиологически процес, ние трябва да го изследваме. Ние трябва да сме наясно какво се случва. Когато не направим изследване, ние ще откриваме вторични и третични случаи – хора, които са заразени от хора, които не сме открили. Сега изолирам всички вкупом, което не е добре“, добави експертът.

Заповедта на Ананиев трябва да се спазва, но личното ми мнение е, че маските не са много надеждни= Хиляди пъти беше казано, че тези маски нямат особен ефект, освен психологически. Те създават измамно чувство, че човек е защитен, а това не е така - все едно да си сложите метални решетки на прозореца и да се надявате комарите и мухите да не влизат в стаята. Но заповедта трябва да се спазва".

"Бързият ми тест за вируса е отрицателен", съобщи още самият той.

"Нека хората се успокоят, така или иначе всички ще го изкараме коронавируса - допълни доц. Мангъров. - В 99 на сто от случаите няма да умрем. Шансът е съпоставим с този да преживеем обикновен грип".

                                            

Други от От страната и света

Разследват Юлиян Картофа с пътната помощ за присвоени коли, в разпит той говорил срещу Кандев (Обзор)

Главният секретар на МВР пита прокуратурата дали ползват осъждани за показания срещу него  Отговориха, че разследват АПИ, не служители на МВР Главният секретар на МВР Георги Кандев и бизнесменът

Борисов събира ГЕРБ в Пловдив за анализ на изборния срив и план за вдигане на партията (Обзор)

Лидерът избра да е депутат от Пловдив, за да влезе от София Лъчезар Иванов, а не джензито Петя Петкова Кметът на Стара Загора Живко Тодоров - отговорник за структурите

Асен Василев даде мандата на ДСБ, “Да, България” поиска коалиционно споразумение и вече без квоти в листите (Обзор)

Заради сегашните “дефицити” заговориха за вливане на трите формации в единна партия Манол Пейков остана извън парламента, акад. Денков вкара човек на ПП в София 20 депутатски места за “Демократична

Убиецът на Милен Цветков излиза от затвора

Само след една година След приспадане на ареста и добро поведение Кристиан Николов ще бъде свободен Убиецът на Милен Цветков - Кристиан Николов, излиза от затвора догодина, установи "България Днес"

Камери заснели инцидента с падналото от парапет дете, записите са предоставени на МВР

Столичната община оказва пълно съдействие на МВР. Записите от общинските камери, които са заснели инцидента, са предоставени на полицията. Това заявяват в позиция, изпратена до медиите

>