ЕС: Учените да кажат кога да смекчим мерките (Обзор)

27.03.2020 22:15
Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен СНИМКА: РОЙТЕРС

Брюксел спасява икономиката с 37 млрд. евро

ЕС ще търси мнението на учени, за да определи кога може да бъдат смекчени мерките, взети срещу пандемията от КОВИД-19. Това съобщиха шефовете на Европейския съвет и на ЕК Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен след извънредната видеоконференция на лидерите от ЕС.

Двамата дадоха срок от 2 седмици на страните от еврогрупата да направят нови предложения, свързани с настояването на някои страни да бъдат издадени държавни облигации за облекчаване на последиците от епидемията. Задлъжнелите страни от Южна Европа като Италия често искат подобни общи “корона облигации”, но идеята е отхвърляна от северните държави. На виртуалната среща канцлерката Ангела Меркел за пореден път се обяви против. Заради неразбирателството

Рим опита да блокира

срещата на върха

Премиерът на Италия Джузепе Конте не прие проекта за общи икономически мерки и поиска ЕС да изготви “иновативни финансови инструменти, реално адаптирани за война”.

Френският президент Еманюел Макрон предупреди, че кризата с коронавируса поставя под въпрос Евросъюза. Той даде за пример шенгенското пространство, което може да се разпадне.

Българският премиер Бойко Борисов пък каза след видеосрещата: “Европейската солидарност съществува, защото имаме фондове, от които харчим в момента за заплати, за апаратура. Въпросът е при липса на евробюджет за следващия програмен период какви пари ще бъдат разпределени”.

Към момента Брюксел предвижда да спаси икономиката на ЕС с 37 млрд. евро. Предложението на ЕК бе почти единодушно прието от Европарламента. Средствата ще послужат на здравните системи, на малки и средни предприятия и на пазара на труда.

Румъния ще може да

използва близо 3,1 млрд. евро

от 37-те млрд., съобщи евродепутатът Еуджен Томак. Сумата ще включва средства, отпуснати от Европейската инвестиционна банка, и участие на Букурещ чрез държавните помощи.

ЕП подкрепи осигуряването на 800 млн. евро от фонд “Солидарност” на ЕС за покриване на извънредни разходи в областта на общественото здраве. Третата одобрена инициатива е да се спрат празните полети. Обичайните правила за авиопревозвачите ще бъдат отменени през целия летен сезон, от 29 март до 24 октомври т.г.

Предстои Съветът на ЕС официално да одобри позицията на ЕП. Приетите мерки ще влязат в сила, щом бъдат публикувани до следващите дни в “Официалния вестник на ЕС”.

Шефката на ЕК съобщи, че предстои да бъде свикана онлайн донорска конференция за развитието на ваксина срещу КОВИД-19 и търсенето на лечение на болестта, в която ще участват и държавите от Г-20. В четвъртък Г-20 проведе първата си виртуална среща на върха, след която обявиха, че ще инжектират $ 5 трилиона в световната икономика като част от съвместен план за смекчаване на шока.

Други от От страната и света

Европа забранява големите пикапи

Ръбестите коли замърсяват повече, по-опасни са за пешеходци и велосипедисти Задава се голям сблъсък между Европейската комисия и американската автомобилна индустрия

Четвърта ефективна присъда за изборни престъпления в Плевенско

В Плевенска област е постановена четвърта ефективна присъда за престъпления против политическите права на гражданите, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР

Вижте какво решава служебният кабинет утре

1. Проект на Решение за приемане на Доклад за състоянието на администрацията през 2025 г. Внася: министър-председателят 2. Проект на Постановление за изменение на Наредбата за условията и реда за

Йотова: Трябва да поставим нов начин на взаимоотношения - институциите да говорят съвместно

Трябва да поставим нов начин на взаимоотношения – институциите да говорят съвместно, да търсят партньорство и консенсусни решения. България има голяма нужда от това, каза президентът Илияна Йотова

Доц. Милен Любенов: "Прогресивна България" ще се позиционира центристки

Това, което до този момент виждаме като позиции и от Румен Радев, и от хората, които публично излизат в медийното пространство и коментират бъдещите действия на партията, считам

>