Работодатели също настояват за вето върху фиксираните цени

22.03.2020 10:08 Христо Николов
ВАСИЛ ВЕЛЕВ

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) излезе тази сутрин с декларация, в която настоява президентът да упражни правото си на частично вето върху член от преходните и заключителни разпоредби на Закона за извънредното положение, налагащи по същество фиксирани цени на всичко. 

 Работодателската организация, чийто председател е Васил Велев,  разбира потребността от ограничаване на спекулата с някои продукти и стоки от първа необходимост – като предпазни средства и дезинфектанти, но предлага това да бъде извършвано посредством премерени интервенции от страна на държавата – като например осигуряване на количества дефицитни стоки от държавния резерв, възлагане на целеви производства, проверки от компетентните органи за неправомерно пазарно поведение и други. Въвеждането на фиксирани цени е изключително опасно, тъй като ще доведе до огромни пазарни диспропорции и злоупотреби, се казва в декларацията. 

АИКБ подкрепя необходимостта от координирани мерки за предотвратяване на разпространението на заразата и за ограничаване на отрицателните ефекти от нея върху икономиката и ежедневието на страната ни, но призоваваме българските институции да не вземат прибързани решения, да ги съгласуват със заинтересованите страни и да не всяват допълнителна паника в и без това предизвикателната ситуация.

Други от От страната и света

Ураган изкорени дървета в Добринище

Ураганен вятър изкоренени дървета в парка и по улиците на Добринище тази сутрин. Около десетина здрави дървета са повалени. Част от тях са близо 60-годишни ели в центъра на града

Патриарх Даниил за визитата в Истанбул: Ще запазим най-топли спомени от всички богослужения, срещи и събития

Ще запазим най-топли спомени от всички богослужения, братски срещи и събития от програмата на нашето посещение. Това каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил

Терзиев: Над 1 400 нови места в детските градини през 2025 г., недостигът намалява с 15%

Да намериш място за детето си в детска градина не трябва да е изпитание. Знаем колко тревога и несигурност носи този процес за хиляди семейства в София

Пожарникари в София са реагирали на 7 сигнала за паднали заради на силния вятър клони

Екипите на пожарната са реагирали на седем сигнала за паднали клони в София заради силния вятър, съобщиха за БТА от Столичната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"

Почина легендата Бриджит Бардо (Снимки)

Тя бе от секссимволите на киното между 50-те и 70-те години на миналия век Приживе поиска да бъде погребана във вилата ѝ в Сен Тропе до домашните ѝ любимци На 91 години почина

>