Шипка си запазва името, няма да е Свети Никола

16.02.2020 20:04 Лиляна Клисурова
Историческият връх Шипка запазва името си. СНИМКА: ВАНЬО СТОИЛОВ
Секретарят на президента по регионално развитие Цвета Тимева е начело на комисията по наименуване.

Отхвърлено е и искането Сопот да се казва Вазовград

Връх Шипка няма да бъде прекръстен на Свети Никола. За втори път Комисията по наименуване на обекти с национално значение и населени места към президента е отказала да уважи такова искане, става ясно от отчета ѝ за миналата година.

За 2019 г. комисията е провела едно заседание, на което е разгледала 10 преписки с искания за преименуване. Сред тях е и ново предложение за възстановяване на името на старопланинския връх Свети Никола, който днес е Шипка. Комисията вече е отхвърляла веднъж подобно искане от инициативна група от Казанлък и от историческо дружество от Стара Загора.

Смяна на името на върха трябва да е предшествана от широк обществен дебат, е становището на комисията с председател секретаря по регионално развитие на държавния глава Цвета Тимева. През 2017 г. с подобен мотив комисията към Радев отхвърли и искане за смяна на името на първенеца на Балканите връх Мусала със Свети Иван Рилски.

Отхвърлено е и искане за промяна на името на град Сопот на Вазовград. Мотивът на членовете на комисията е, че за да бъде направено преименуване, трябва инициативата да е на местната власт, и то след проведен местен референдум.

Връх София и залив Свети Никола обаче ще има вече на Антарктида. Комисията е взела решение да даде наименования на 8 географски обекта в Ледения континент по предложение на МВнР. Повечето от тях са на имена от историята и културата ни като Иван Несторов, Христо Хараламбиев и др. Отказ има обаче 4 други обекта да бъдат кръстени на кораби и предприятия.

Към юли 2018 г. българските географски имена в Антарктика са 1433 на брой.

Други от Регион

32,07% са гласували към 16 ч. в област Пазарджик

32,07 % са гласували до 16.00 ч. в област Пазарджик. Най-много са в община Сърница- 42,52 %, следвана от община Белово- 42,38 %, след това са общините Стрелча и Лесичово- съответно с 38,86 и 38, 85

42,51% е избирателната активност в област Смолян към 16 ч.

42,51% е избирателната активност към 16 часа в 22-ри МИР в Смолян. Гласували са 39 588 избиратели. Най-висока е в община Рудозем, където 52,19% вече са пуснали бюлетини

Крадла от Карловско задигна касов апарат, взела го за мобилен телефон

Той се включил, тя се изплашила да не я проследят по него и го хвърлила в печката на дърва Жена с богато съдебно минало влиза отново в затвора, след като задигна касов апарат, мислейки

Сигнал за агитация на чужд език в Асеновград, не установиха нарушение

Сигнал, че в секциите в училище „Никола Вапцаров" в Асеновград, масово се агитира на друг език и се разнасят списъци, е получен в 17-а районна избирателна комисия

Проблем с машините забави началото на изборния ден в Смолян

Изборният ден в Смолянска област започна, но с проблеми. Все още в Районната избирателна комисия продължават да пристигат заявления за смяна на членове на СИК, което затруднява изборния процес

>