Парламентът прие на второ четене промените във Валутния закон

06.02.2020 10:03 Виктория Бочевска

Без дебати парламентът прие на второ четене промените във Валутния закон, с който се изменя Законът за Българската народна банка (БНБ).

Според промените в курсът на лева към еврото вече няма да е фиксиран и ще подлежи на преговори с другите страни-членки, Дания и Европейската централна банка, считано от датата на участие на България в Механизма на обменните курсове - ERM II. Тези изменения бяха приети с 91 "за" и 36 "против". Още от както стана ясно, че трябва да има изменения в закона, от БСП бяха твърдо против.

Законодателната промяна е техническа, свързана със синхронизиране на българското с европейското законодателство и задължително условие за влизане на България в чакалнята за еврозоната.

Според постъпилото между двете четения предложение на председателя на Бюджетната комисия Менда Стоянова, считано от датата на участие на България в Механизма за обменните курсове (ERM II) официалният валутен курс на лева към еврото е равен на централния курс между еврото и лева, договорен съгласно Резолюцията на Европейския съвет за установяването на механизъм на обменните курсове през третия етап на Икономическия и паричен съюз Амстердам. То е заложено в преходни и заключителни разпоредби и с него се изменя Закона за БНБ.

Законопроектът не поставя под въпрос действащия режим на фиксиран валутен курс. Както многократно беше подчертано от министъра на финансите Владислав Горанов и БНБ, този режим ще бъде запазен до присъединяване на страната към Еврозоната и приемането на еврото.

В закона се предвижда още и промени, свързани с правомощието на митническите органи да не допускат пренасянето на парични средства в размер на 30 000 лева или повече , или тяхната равностойност в друга валута, през границата на страната за трета страна при получена от митническите органи по служебен път информация за наличието на публични задължения на лицето.

Въвеждат се и промени в административни разпоредби, според които се предвижда при нарушаване на изискванията за пренасяне на пари над 10 000 евро или 30 000 лева, да се налага административно наказание глоба в размер на една пета от стойността на недекларираните парични средства или благородни метали и скъпоценни камъни.

Други от От страната и света

Андрей Янкулов: Главният прокурор не бива още месеци да е там против закона

Съдебната система не бива да прекара още месеци с главен прокурор начело на прокуратурата, който е там противно на закона и морала, написа служебният правосъден министър Андрей Янкулов във фейсбук

Президентът Илияна Йотова ще открие изложбата „За свободата на един народ“

Президентът Илияна Йотова ще открие изложбата „За свободата на един народ“ по повод 150-ата годишнина от Априлското въстание, от 17.00 ч. в Националната библиотека „Св.св

ЦИК при 87% преброени: ГЕРБ стопява разликата с ПП-ДБ до 0,1%

"Прогресивна България" на бившия президент Румен Радев взема 44.564% на извънредните парламентарни избори и води убедително за новия парламент. Това показват официалните данни на Централната

След 122 години отново търсят трасе за влак от север на юг през Стара планина

НКЖИ пусна търг за проучване, има четири подходящи места Националната компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) е обявила търг за предварителни прединвестиционни проучвания за жп линии през Стара

Цената на петрола скочи с над 5% в азиатската търговия заради напрежение между САЩ и Иран

Цените на петрола скочиха с над 5 на сто в първата за седмицата ранна азиатска търговия на фона на опасенията за провал на примирието между САЩ и Иран, след като президентът Доналд Тръмп съобщи

>