Европол хвали ГДБОП за разбита схема за нелегална телевизия с тайна техника

05.02.2020 18:38 Димитър Мартинов
Част от недекларираната техника, с която е пускана незаконна телевизия

С необявена техника интернет доставици са пускали нелегално телевизия на над 30 хил. души в София, Варна и Бургас. Освен, че крили уредите, за да не ги хванат за пиратството, дружествата лъгали и за броя на абонатите си, за да пестят от данъци. Акцията донесе похвала на отдел "Киберпестъпност" към ГДБОП от Европол. Операцията е третата успешна на структурата срещу ТВ пиратите.

Проверките започнаха във вторник от Бургас. Тамошна фирма имала 1,7 млн. лв. задължения към държавата, които с години не плаща. Всички компании са с множество актове и предупредителни протоколи. Оказало се, че имат над 30 000 абоната, а са декларирали общо 7000, но само като интернет клиенти, тъй като нямали лицензи за предаване на радио- и телевизионен сигнал. Всички получавали нелегална телевизия, за която операторите не плащали нищо. Едни нямали договори с каналите, които предлагали, а други били с изтекли контракти, които не са подновявани.

За да не ги хванат, компаниите ползвали недекларирани абонатни станции, мрежи, сървъри и друга техника.

Разследващите от ГДБОП са иззели множество компютри и документи, образувани са 6 дела за пиратство.

Това е втора акция срещу кабелни пирати в последните месеци. През юли м.г. имаше мащабна операция в страната. Заради нея от Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори благодариха на ГДБОП и прокуратурата.

Благодарение на тази и други операции наскоро България бе извадена от негативния наблюдателен списък “Специален 301” на Департамента по търговия на САЩ.

 

Други от От страната и света

Удължават договорите за сметопочистване в 9 столични района

С толична община удължава договорите за сметопочистване в 9 района, без увеличение на такса смет. Тези девет района попадат в три зони, чийто договори за почистване изтичат днес – "Връбница"

Почина съпругата на Ибряма, народната певица Мария Карафезиева

Почина народната певица Мария Карафезиева. Тя бе солистка на оркестър "Тракия". Новината беше съобщена от самия оркестър на официалната му страница в социалната мрежа Фейсбук

Кои са 15-те момента, споделени от милиони по света в социалните мрежи през 2025 г.

Последните 12 месеца ни донесоха редица запомнящи се моменти - годежът на Тейлър Суифт, пияният енот и тенденцията „6-7", за която редица учители се питаха какво точно означава

Над 1 млн. нови фирми в китайските нововъзникващи и индустрии на бъдещето са създадени от януари до ноември

От януари до ноември в Китай са създадени 1,01 милиона компании в нововъзникващите и индустриите на бъдещето, което представлява увеличение с 9% в сравнение с предходната година

28 пияни и 11 дрогирани пипнаха да шофират за ден

За изминалия ден са установени 28 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 15 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а 13 са управлявалите с над 1

>