Вижте колекцията на Васил Божков (Видео)

04.02.2020 12:12
Експонат от колекцията - кана за вино от древногръцка керамика Кадри: YouTube
Сребърен ритон

Колекцията на Васил Божков е била част от програмата на Европейската година на културното наследство през 2018 година. Ценните експонати са били показани по време на изложба "Златното руно. Пътят на аргонавтите", открита на 15 март същата година.

Известни български музиканти, художници, журналисти и общественици присъстваха на първата вечер от събитието. Те се насладиха на 62 избрани културни ценности.

Експонатите са били достъпни до 10 юни 2018 г.

Сред колекцията на бизнесмена попада кана за вино от древногръцка керамика. На нея от двете й страни има глави на божества - Сатири, представляващи духът на гората и планината. Обикновено същите биват представяни като гротесни създания с животински белези. известни са с игривия си нрав, любовта си към виното, музиката, жените и танците. По древни артефакти те са представяни в компанията на бога на виното Дионисий или гонейки нимфи в гората, където живеели. 

На сребърен ритон, също част от колекцията, може да бъде забелязано такова божество. Образът е на по-възрастен, полулегнал Сатир, често наричан още Силен. Ритонът е древен съд, с който се пиело вино на различни церемонии и ритуали. Напитката се сипвала през върха на съда и през чучурчета в долната му част изтичала. Силен е основният другар на бог Дионисий, изобразен в горната част на съда.

В колекцията на Васил Божков има над 3000 предмета на античното изкуство, постъпвали през годините от 2005 г. до днес, казват кураторите на изложбите с колекцията му д-р Елка Пенкова и Любава Конова.

Съставена е от разнообразни групи артефакти, изработени от различни материали, датирани от неолита до Късната античност.

Други от От страната и света

80 мечки обикалят Централния Балкан на територия като за 7-10

Всяко животно от преброените има паспорт с пол, възраст и как се е движило Грамадан, Караджата, Ясна, Борил и Шара са част от имената им, след като са лицево разпознати по пилотен проект 80 мечки са

Издирват 55-годишен мъж в Севлиево, видян последно в местността Чакала

В Севлиево се издирва мъж на 55 години, съобщиха от полицията. Мъжът е бил забелязан за последно днес в местността Чакала, малко след 10:00 часа, съобщава БТА

Хиляди търпеливо чакат на опашки в Нощта на музеите (Снимки)

Стотици граждани търпеливо чакат пред музеите в София в Европейската нощ на музеите. Десетки музеи, галерии и културни пространства отвориха врати за посетители със специални изложби, концерти

Почистват улиците на Велико Търново след голямото наводнение (Видео)

Улиците във Велико Търново се почистват след голямото наводнение, започва възстановяване на щетите. Това обяви кметът на града Даниел Панов, показвайки работата на кризисните екипи

Диана Русинова: Министрите Демерджиев и Шишков предотвратиха нова трагедия на пътя

Председателят на Европейския център за транспортни политики и пътен експерт Диана Русинова благодари на министрите Иван Демерджиев и Иван Шишков за бързата им реакция

>