Западът отказва да посредничи в преговорите за правителство в Косово

28.01.2020 17:57
СНИМКА: Pixabay

Западните сили заявиха днес, че няма да се намесват и да посредничат между двете косовски партии, спечелили най-много гласове на изборите, които още не са успели да постигнат коалиционно споразумение, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Посолствата на Франция, Германия, Италия, Великобритания и САЩ издадоха съвместно съобщение, че не подкрепят никоя отделна партия и "няма да се замесват в посредничество".

"Насърчаваме всички политически сили в Косово да се фокусират върху стремежите на народа в Косово", се казва в съобщението.

След провала на преговорите за коалиция в понеделник лявото движение Самоопределение, което се класира първо на предсрочните избори на 6 октомври, съобщи на страницата си във Фейсбук, че се е договорило с дясноцентристкия Демократичен съюз на Косово /ДСК/ да се срещнат с посланиците на западните страни и с ръководителя на мисията на ЕС в Косово.

Лидерът на Самоопределение Албин Курти, който бе номиниран за следващ премиер, не успя да състави правителство заради разногласия с ДСК кой да бъде определен за нов президент след изтичането на мандата на сегашния държавен глава Хашим Тачи през 2021 г. ДСК иска също поста председател на парламента, който бе зает от Глаук Конюфца от Самоопределение на учредителното заседание на парламента през декември.

Партията на Курти спечели 29 места в 120-местния парламент, а Демократичният съюз на Косово - 28. Курти трябва да формира правителството до 4 февруари, в противен случай може да бъдат обявени нови предсрочни избори.
За да избегне правителство на малцинството, Курти ще се нуждае и от подкрепата на по-малки партии. Според косовската конституция в кабинета трябва да влезе и един представител на сръбското етническо малцинство.

Други от От страната и света

Закриване на 5600 незаети щата плюс поетапно махане на 5000 пенсионери спестява 200 млн. евро (Обзор)

Първо анализ, после сливат агенции и позиции, Радев: Няма да се уволняват масово чиновници Правят програма за доброволно напускане Масово съкращаване в администрацията няма да има

Документи по земята, служебен хаос, експерти хамали, но огромни бонуси – махат шефката на Агенцията по вписванията (Обзор)

Незаетите щатни бройки били 60%, имало пропуски при обществените поръчки Текучество на кадри, липса на титуляри на ръководни постове, системно нарушение на трудовото законодателство с извънреден труд

Радев пробва да договори с Тръмп отпадане на визите срещу оставането на американските самолети у нас (Обзор)

Имат право да са на летището до 31 май, а правителството очаква САЩ да искат удължаване Още 10 дни могат да останат американските военни самолети на летище “Васил Левски” в София според издаденото им

Община Аврен дава на Дара имот до морето

Теренът е с размерите на стандартно игрище за мини футбол Дара ще бъде предложена за "Почетен жител на община Аврен" заради грандиозния ѝ успех и славата, която донесе на България

Изпращаме парламентарна делегация във Ватикана и Рим за честванията по повод 24 май

Българска парламентарна делегация, водена от председателя на Народното събрание Михаела Доцова, ще посети Ватикана и Рим за честванията по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий

>