Над 9,3 млн. са били туристите в България през 2019 г.

28.01.2020 16:12

Над 9,3 млн. са чуждестранните туристически посещения през 2019 година в България. Ръстът спрямо рекордната досега за туризма 2018 г. е 0,4 на сто. Това показват обобщените данни за 2019 според информацията, публикувана днес от НСИ за туристическите визити през декември. Пазар Румъния остава водещ за входящия ни туризъм през миналата годна. Това съобщиха от Министерството на туризма.

Посещенията от северната ни съседка са повече от 1,287 млн. Следват визитите от Гърция - над 1,168 млн. през цялата 2019 година, като нарастват с 4,7 на сто спрямо година по-рано. Германия е на трета позиция с малко над 761 хил. посещения. Пътуванията от Турция са близо 649 хил. и се увеличават с 3,8%. Република Северна Македония е на пета позиция с 554,2 хил. визити.

Ръст от 24 на сто отчитат посещенията от Украйна, достигайки 471,1 хил. през миналата година. Значително нарастване от 20,7% се отчита и на визитите от Великобритания, така през 2019 година те са повече от 470 хил. Посещенията от Русия са над 450 хил., а от Полша – близо 421 хил. Визитите от пазар Сърбия са 414 хил. през миналата година, става ясно още от данните на НСИ.

Само през декември 2019 г. туристическите посещения на чужденци са 479 276. В последния месец на миналата годината чуждестранните пътувания у нас нарастват с 9,2 на сто спрямо същия месец на 2018 година.

Изключително съм удовлетворена, че 2019-а е поредната година, която завършва с положителен резултат в туризма и показва устойчивост на отрасъла, коментира министър Николина Ангелкова. Въпреки многото мрачни прогнози в началото на годината, голямата конкуренция за туристи в региона, въпреки трудностите в международен мащаб през втората половина на 2019 г., предизвикани от фалита на най-стария световен туроператор, България показа, че с усилена работа и качество на услугите остава желана туристическа дестинация за милиони чуждестранни и български туристи, добави министърът.

Данните на националната статистика за цялата година (очакват се и окончателните данни от БНБ за приходите) са резултат от работата на всеки в туризма – бизнес, местна власт и държава, за което изказвам своята признателност. Тя е и за правителството на премиера Борисов, което издигна в национален приоритет туризма и показа недвусмислено това с подкрепата за отрасъла.

Други от От страната и света

Закриване на 5600 незаети щата плюс поетапно махане на 5000 пенсионери спестява 200 млн. евро (Обзор)

Първо анализ, после сливат агенции и позиции, Радев: Няма да се уволняват масово чиновници Правят програма за доброволно напускане Масово съкращаване в администрацията няма да има

Документи по земята, служебен хаос, експерти хамали, но огромни бонуси – махат шефката на Агенцията по вписванията (Обзор)

Незаетите щатни бройки били 60%, имало пропуски при обществените поръчки Текучество на кадри, липса на титуляри на ръководни постове, системно нарушение на трудовото законодателство с извънреден труд

Радев пробва да договори с Тръмп отпадане на визите срещу оставането на американските самолети у нас (Обзор)

Имат право да са на летището до 31 май, а правителството очаква САЩ да искат удължаване Още 10 дни могат да останат американските военни самолети на летище “Васил Левски” в София според издаденото им

Община Аврен дава на Дара имот до морето

Теренът е с размерите на стандартно игрище за мини футбол Дара ще бъде предложена за "Почетен жител на община Аврен" заради грандиозния ѝ успех и славата, която донесе на България

Изпращаме парламентарна делегация във Ватикана и Рим за честванията по повод 24 май

Българска парламентарна делегация, водена от председателя на Народното събрание Михаела Доцова, ще посети Ватикана и Рим за честванията по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий

>