ЕК натиснала частните болници също да купуват лекарства с търгове (Обзор)

16.01.2020 21:10 Ярослава Прохазкова
Шефът на НЗОК Дечо Дечев и министър Кирил Ананиев 3 часа изясняваха казуса с депутатите от комисията.

-  Касата щяла да даде 800 000 лв. по-малко, ако онкопрепарат е бил плащан на цени като за държавните

- Евродиректива е грешно тълкувана, от Брюксел пратили писма

- Още 3 медикамента с огромни разлики

Европейската комисия е пратила писма, с които настоява и частните болници да купуват лекарства на търгове. Всички лечебни заведения - държавни, частни, общински, със смесено участие, да прилагат Закона за обществените поръчки.

Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев след напрегнато 3-часово заседание на здравната комисия в парламента, на което депутатите задаваха въпроси на министъра и изслушаха управителя на здравната каса д-р Дечо Дечев.

Шефът на НЗОК обяви, че ако за въпросното лекарство пеметрексед, за чиято драстично завишена цена той изнесе данни, касата беше платила опаковките по най-ниската цена, е щяла да даде 800 000 лв. по-малко. Веригата е следната - касата получава фактура от болницата, болницата получава медикамента от търговеца на едро, който го фактурира, а търговецът на едро получава продукта от производителя.

Дечев повтори, че нерационалното харчене е заради изваждането на частните болници от Закона за обществените поръчки през 2016 г. Авторът на тази поправка Лъчезар Иванов от ГЕРБ обясни, че евродиректива задължавала да си променим закона, а в интервю за “24 часа” попита Дечев защо чак сега говори за нередности. Те лъснали с отчетите в края на ноември, обясни вчера шефът на касата пред комисията.

На заседанието стана ясно, че директивата е неправилно тълкувана и затова ЕК насотява сега с писмата си търговете да са за всички. Ако не, следва наказателна процедура.

Министър Ананиев съобщи, че вече е внесъл във финансовото министерство промяната в ЗОП и е пуснал искане до НАП и агенцията по лекарствата да направят пълна проверка. Здравното ведомство пък се е самосезирало и направило своя проверка. Тя установила, че по-драстични разлики в цените има за още 3 онкопрепарата.

Еврокомисията очакват отговор от България и на втори въпрос, свързан с член от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина за т.нар. редки болести, за които няма алтернативно лечение - и те да минават през обществените поръчки. Но това са спешни случаи, в които трябва много бързо да се реагира и ако вървим по този закон, може да изпуснем някои от пациентите, обясни Ананиев.

Депутати от комисията обвиниха управителя на касата, че не е уведомил колегите си за проблема, а е използвал за това медиите. Това е най-бързото решение, отговори д-р Дечев.

Министърът отговаря в ресорната комисия и за евентуална епидемична обстановка в Перник. Освен в града болнични легла при нужда ще има в Инфекциозна болница в София, както и в Александровска и ВМА.

Други от От страната и света

При катастрофи през изминалото денонощие са ранени 16 души

През изминалото денонощие са станали 14 катастрофи, при които са ранени 16 души. Загинали няма. Това сочат данните на сайта на Министерството на вътрешните работи (МВР)

Индексите на фондовата борса в Токио най-ниски, понижение и на Уолстрийт

Основните индекси на фондовата борса  се понижиха рязко днес, като водещият индекс Nikkei падна под психологическата граница от 50 000 пункта и завърши на най-ниското си равнище от две седмици насам

46-годишен от с. Осеновец задържан заради закана за убийство към жената, с която живее

Мъж на 46 години от с. Осеновец е задържан в полицейския арест след отправена закана за убийство към 46-годишна жена, с която живее на семейни начала, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция

Дават на съд обвинени за кражба на пари и златни накити за 370 000 лв. от частен имот в Банско

Районна прокуратура – Благоевград внесе в съда обвинителен акт по дело за кражба в големи размери, по което в качеството на обвиняеми са привлечени М.Р., на 57 години, Ж.Б., на 45 години, В.С

Национално състезание по наказателно право ще има през април 2026 г. в София

Асоциацията на прокурорите в България, в партньорство с Юридическия факултет на Университета за национално и световно стопанство и Центъра за наказателно правосъдие, криминалистика и криминология

>