САЩ vs. "Турски поток": Гърция изгражда Източносредиземноморския газопровод

10.01.2020 12:46
Снимка: Архив

Раздразнението на САЩ от изграждането на "Турски поток" укрепва позицията на Гърция за изграждането на Източносредиземноморския газопровод (EastMed), коментира гръцката телевизия Скай, цитирана от БТА.


Проектът за газопровод, който да пренася газ от находищата в Източното Средиземноморие към Европа, намалява енергийната зависимост на Европа от Москва.

Тристранното споразумение за Източносредиземноморския газопровод беше подписано на 2 януари от Гърция, Кипър и Израел в Атина. САЩ приветстваха проекта.


Държавният департамент на САЩ се обяви вчера срещу втората тръба на газопровода Турски поток в изявление на говорител на американското външно ведомство, направено пред гръцкия информационен сайт Hellas Journal.


Говорителят обвини замесените страни, сред които водеща роля има Турция, че с участието си в газопровода играят играта на Москва, която чрез "Северен поток 2" и "Турски поток" се опитва да раздели Европа.


Сайтът е поставил на Държавния департамент следния въпрос: "Президентите на Турция и на Русия откриха официално газопровода Турски поток, който ще пренася руски природен газ към Южна Европа през Турция. Как коментирате това развитие?"


В отговора на Държавния департамент се казва следното: "Съединените щати продължават да се противопоставят на Северен поток 2 и на втората тръба на Турски поток. Ние смятаме, че Северен поток 2 и втората тръба на Турски поток не допринасят с нищо за постигането на европейските цели за енергийна сигурност и ще предоставят на Русия още един инструмент за политическо и икономическо изнудване на европейските страни и особено на Украйна. Русия разбира, че тези проекти разделят Европа и използва това в своя полза".

Други от От страната и света

72-годишен шофьор блъсна паркиран автобус в Добрич

72-годишен водач загуби контрол и се блъска в паркиран автобус на булевард в Добрич, съобщават от Областната дирекция на МВР. Случаят е от 9 май. Около 15 часа е получено съобщение за възникнало

Военни от сухопътните войски участват в многонационалното учение в Румъния

Военнослужещи от 2-ра Тунджанска механизирана бригада от състава на Сухопътните войски, заедно с военнослужещи от Многонационалната бригада Югоизток на НАТО, Франция, Италия, Полша, Португалия

Младеж загуби 4 пръста след бой между фамилии в Симеоновград

20-годишен мъж загуби четири пръста след бой между две фамилии в Симеоновград.  Екшънът се разиграл на 9 май около 20 ч. на улица "Васил Левски". След сигнал на място е изпратена полиция

Сменят името на бъдещата метростанция "Витиня", ще се казва "Бесарабия"

Причината - предишната носи името на футболната легенда Георги Аспарухов, а "Витиня" е лобното му място Смяна на името на една от бъдещите метростанции в район "Подуяне"

AI асистент на сайта на Сметната палата помага за попълването на имуществените декларации

Виртуален AI асистент на интернет страницата на Сметната палата помага на лицата, заемащи публични длъжности, при попълването на декларациите за имущество и интереси, съобщават от одитната институция

>