Лозан Панов съзря страх в съдиите от главния прокурор

06.12.2019 12:30 Ана Михова
Лозан Панов

Шефът на ВКС за пореден път атакува институцията на обвинител номер 1 

"Съдиите изпитват страх от главния прокурор. Основните заплахи към съда идват от прокуратурата и в частност от главния прокурор". Това заяви шефът на ВКС Лозан Панов на форум, посветен на независимостта на съда, в Съдебната палата. Гост на събитието, организирано от Панов, бе зам.-шефът на Европейския съд по правата на човека Роберт Спано и нашият съдия в същия съд Йонко - Грозев.

Въпреки че бяха изпратени покани до всички съдилища, залата не беше пълна. Присъстваха най-вече членове на Съюза на съдиите, председателят Калин Калпакчиев и активистите Весислава Иванова, Атанас Атанасов, Нели Куцкова. ВСС бе представен от Атанаска Дишева и Цветинка Пашкунова. Малко бяха и съдиите от ВКС. 

При откриването на конференцията Панов за пореден път атакува институцията на главния прокурор. Според него прокуратурата, която винаги е вървяла с победителите, придобила власт над съда. Атрактивните обвиняеми били падналите от власт.

"У нас прокуратурата е зависима само от главния прокурор, а той не зависи от никого". Извън залата Панов обясни, че независим прокурор, който да разследва главния прокурор, не може да стане без промяна в конституцията. Той също така атакува и Съдийската колегия на ВСС, в която, според него, имало голямо политическо влияние. 

Зам.-шефът на Европейския съд по правата на човека направи преглед на най-значимите решения на институцията и отговаряше на въпроси на съдии. 

Други от От страната и света

Треньор на астронавти в НАСА ще вади “Реал” от тинята

Антонио Пинтус разработи своя уникална програма за физическа и психическа издръжливост както на футболисти, така и на избраните да стъпят отново на Луната "Реал" (Мадрид) все повече заприличва на

С евтини дронове камикадзе Иран пробва да измори военната машина за милиарди на САЩ

Военни на режима рисували фалшиви цели по земята, за да хаби врагът ресурси Иранските дронове камикадзе се оказаха проблем за САЩ и съюзниците им, които имат технологичното предимство във военния

За по-големи за социално осигуряване втори пенсии избираме от 3 вида фондове от 2027 година (Графика, обзор)

Най-сетне депутатите промениха Кодекса за социално осигуряване Размерът на средната трябва да надхвърли 760 евро с въвеждането на мултифондовете Ако не избереш сам

Армията е усилила въздушната охрана, а службите следят да няма “румънски сценарий” на вота (Обзор)

И вторият Съвет по сигурност заключи, че не сме пряко застрашени. Този път партиите поканени в МС, но не останаха доволни България не е застрашена директно от военните действия и не е страна в

Ердоган към Макрон: Турция полага усилия за дипломация и връщане към преговорите с Иран

Турският президент Реджеп Ердоган заяви в телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, че страната му приема с тъга новините за цивилни жертви

>