Франция желае да види Западните Балкани и Сърбия в ЕС

25.11.2019 18:50

Френското предложение за реформи в политиката на разширяване на ЕС би трябвало да отвори пътя за интеграция на Сърбия и другите страни от Западните Балкани в ЕС, заяви за Танюг френският посланик в Белград Жан-Луи Фалкони.

Преди десетина дни Франция представи на страните членки на ЕС предложение за нови принципи в методологията и политиката на разширяване, в което е подчертано, че "Франция недвусмислено подкрепя европейската перспектива на Западните Балкани", посочва Танюг.

Посланикът каза, че френският президент Еманюел Макрон е бил искрен, когато неотдавна се е срещнал със сръбския си колега Александър Вучич и му е казал, че желае Сърбия да влезе в ЕС.

"Това е всъщност смисълът на френското предложение. Не става дума за някакъв алтернативен модел за страните от региона и за Сърбия, а целта е членството им в ЕС", каза Фалкони.

Посланикът разясни, че френското предложение има три елемента.

Първо, страните кандидатки да направят определен брой реформи в икономиката, правото, бизнес климата и т.н.

Второ, едновременно с реформите в страните кандидатки да се реформира и самият ЕС, например в областта на отбраната или финансирането на европейските политики, или пък в социалната защита.

Третият елемент на френското предложение се отнася до самия начин, по който се възприема членството в ЕС от страна на гражданите, който цели те да усетят предимствата на членството преди формалното влизане на страната в ЕС, посочи Фалкони.

Други от От страната и света

Кристалина Георгиева: Световна икономическа криза, ако войната продължи до лятото

Все още е възможно световната икономика да се възстанови бързо от шока, причинен от войната в Близкия изток, ако конфликтът приключи през следващите седмици

Стачка на „Луфтханза“ отменя по 12 полета от и до летище "Васил Левски" днес и утре

По 12 полета на германският превозвач „Луфтханза" (Lufthansa) от и до летище „Васил Левски" – София са отменени днес и утре заради стачка на кабинния персонал, съобщиха за БТА от летището

Двама загинаха при катастрофа с малък самолет в Германия

Двама души загинаха при катастрофа с малък самолет в Западна Германия, предаде ДПА, като се позова на властите в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Самолетът се е разбил в гориста местност

Светла сряда е

*Светла сряда. Св. апли Аристарх, Пуд и Трофим (Блажи се) Свети Аристарх бил спътник на свети апостол Павел в проповедническите му пътешествия и с него понасял всички тежести на апостолския живот

Персонален НОИ от "24 часа": Допълнителен стаж преди пенсията може да се зачете, но след подадено заявление и проверка

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт

>