Дядо Коледа пак раздели Холандия заради помощника си Черния Пит

16.11.2019 17:10
Снимка РОЙТЕРС

Холандският Дядо Коледа - Синтерклас, пристигна днес в страната за традиционното детско парти, което за пореден път се превърна в повод за конфронтации между привърженици и противници на неговия помощник, Черния Пит, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс.

През последните години протестите в подкрепа и против Черния Пит се превърнаха в своеобразна традиция.

Помощникът на холандския Дядо Коледа често се играе от бели хора с черен грим. Привържениците му го приемат като традиционен детски персонаж, а критиците му го смятат за расистки стереотип.

Пристигането на Синтерклас в град Апелдорн в Централна Холандия, предавано по националната телевизия, премина под засилена охрана заради планираните протести. Появата на актьора, играещ Дядо Коледа, беше приветствана от хиляди деца и техните родители. Помощниците на Синтерклас раздаваха бонбони и поздравяваха присъстващите с "дай пет".

За първи път по време на официалното пристигане нямаше сътрудници Черен Пит с изцяло черни лица. Вместо това лицата им бяха намазани така, че да пресъздават ефекта от сажди, полепнали по тях, докато се спускат в комините, за да доставят подаръци на децата. "Саждите" варираха от светли до тъмни тонове.

Холандски медии съобщават, че лидерът за страната на антиимигрантското движение PEGIDA, облечен с костюм на Черен Пит и с начернено лице, е задържан от служители на реда в Апелдорн.

От полицията съобщиха в Туитър, че редица хора са задържани заради отказ да отидат на места, определени за демонстранти.

На няколко места в страната се очакваха протести на привърженици и противници на Черния Пит.

Някои холандски градове, сред които столицата Амстердам и Ротердам, са спрели да използват черен грим в традиционните паради и са започнали да прибягват до "сажди".

Други от От страната и света

Депутатската заплата расте с 9%, дори най-ниската минава 5500 евро

При участие в две комисии, научна титла и поне 10 г. трудов стаж става повече 6600 евро Депутатите, премиерът и президентът ще получават вече с 9,09% по-високи заплати

България четвърта в ЕС по ръст на икономиката (Графика)

Инвестициите вече оказват влияние върху БВП Годишният ръст на БВП у нас от 2,9% през четвъртото тримесечие на м.г. постави страната ни сред отличниците в ЕС - четвърто място по нарастване на

ЕЦБ глоби с над 7,5 млн. евро френската банка "Креди Агрикол" за пропуски при оценката на климатичните рискове

Европейската централна банка (ЕЦБ) наложи периодични наказателни плащания в общ размер на 7 551 050 евро на френската банка „Креди Агрикол" (Crédit Agricole S.A

Ивайло Мирчев: Гюров е шанс за страната

Гюров като служебен премиер и доказал се независим човек, е шанс за страната, заяви Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да , България" и депутат от ПП-ДБ в предаването "Панорама" по БНТ

Румен Христов, председател на СДС: Не изключваме сътрудничество с партия на Радев на принципа "за", а не "против"

Опитахме се да ограничим секциите в Турция, тъй като там имаме 300 хил. наши сънародници, част от които несправедливо изселени от България. Сред тях много млади, с по няколко айпи адреси

>