Военните на Боливия признаха Янине Анес за временен президент

13.11.2019 13:03
Янине Анес. Снимка РОЙТЕРС

Командването на въоръжените сили на Боливия призна втория заместник-председател на Сената Янине Анес за временен държавен глава и се обяви в нейна подкрепа. Това става ясно от изявление на главнокомандващия генерал Уилямс Калиман, поместено днес във в. "Пахина сиете", предаде ТАСС.

"Предвид всички обстоятелства и както повеляват законодателните норми, ние сме на ваше разположение", заявява армейското командване.

В понеделник Анес обяви, че поема функциите на президент, и обеща възможно най-скоро да бъдат произведени нови президентски избори. Това се случи, след като президентът Ево Моралес подаде оставка и замина в изгнание в Мексико.

Така дясната сенаторка става втората жена, оглавила Боливия, откакто Лидия Гейлер, управлявала през 1978-1980 г., бе свалена с военен преврат, отбелязва Франс прес.

Почти неизвестната 52-годишна адвокатка, критикувала Моралес, се закле във вторник с ръка на Библията и увери, че избори ще има преди 22 януари 2020 г., уточнява агенцията.

Наметната с боливийския трибагреник, тя получи поздравления от други парламентаристи, снима се с тях и веднага бе подкрепена от основната фигура в народните протести - Луис Фернандо Камачо.

Родена в град Тринидад през 1967 г., Анес е разведена и майка на две деца. Притежава богат политически и парламентарен опит. Юрист по образование, тя е заседавала от 2006 до 2008 г. в учредителното събрание, разработило сегашната конституция на Боливия.

Встъпването й в длъжност като временен президент бе посрещнато с радост в родния й Тринидад, в Ла Пас и други боливийски градове. В слово, произнесено от балкона на правителствения дворец Кемадо, тя увери, че вотът на боливийците "никога вече" няма да стане жертва на предателство, и поиска минута мълчание за седмината загинали по време на протестите срещу предишното управление.

Други от От страната и света

Индия и САЩ обсъдиха търговията, критичните природни елементи и ядрената енергетика

Индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар днес заяви, че е провел разговори за търговията, критичните природни елементи и енергетиката с американския държавен секретар Марко Рубио

"Сурва" в Батановци събра маскарадни групи от страната (Галерия, видео)

С празнична програма и силна атмосфера премина отбелязването на "Сурва" в Батановци. На площада при гарата жители и гости на града се насладиха на участието на Бабугерската група от Банско

Иран праща първи протестиращ на бесилото - водил война срещу Бог (Обзор)

Тръмп отменил срещите си с официални лица от Техеран - май остава само опцията за атака Иран е напът да извърши първата екзекуция, свързана с масовите протести срещу режима на аятоласите

Боклукът в София - за хората бедствие, а за политиците старт на кампанията (Обзор)

ДПС подаде сигнали до две министерства, РИОСВ и РЗИ, поиска оставката на Терзиев Борисов: Да стои докрай, за да видят как ПП-ДБ искат да направят от градовете боклучарник ВАС не даде турската "Норм

„Файненшъл таймс“: В сряда обявяват уважавания дипломат Николай Младенов за „висш представител“ на Газа

Вашингтон се подготвя да обяви нова управленска структура за Ивицата Газа още в сряда, тъй като администрацията на президента Доналд Тръмп се стреми да премине към следващата фаза на споразумението

>