МЗ предлага две национални програми за скрининг на рак

07.05.2026 17:12

Министерството на здравеопазването публикува за обществено обсъждане първите национални програми за организиран скрининг на рак на маточната шийка и рак на дебелото черво в България.

Програмите са разработени в изпълнение на Националния план за борба с рака и поставят началото на системен, организиран и проследим подход за ранно откриване на онкологични заболявания – нещо, което до момента липсваше в страната.

След установени организационни и финансови проблеми при подготовката на предходните скринингови дейности, Министерството на здравеопазването предприе действия за изграждане на реални национални програми, основани на европейските стандарти и съвременните препоръки за профилактика и ранна диагностика.

Програмата за рак на маточната шийка ще обхваща жени на възраст между 25 и 65 години, независимо от здравноосигурителния им статус. Предвижда се използването на високопрецизен HPV тест, който позволява откриване на предракови изменения години преди развитието на заболяването. Това е изключително важно, тъй като България е една от едва трите държави в ЕС без устойчив организиран скрининг за рак на маточната шийка, а смъртността у нас е над два пъти по-висока от средната за Европейския съюз.

Програмата за рак на дебелото черво ще бъде насочена към мъже и жени между 45 и 75 години. Скринингът ще се извършва чрез съвременен количествен FIT тест за окултна кръв, който може да бъде направен в домашни условия. Данните показват, че над 50% от случаите в България се откриват в късен стадий, а едва 8–10% се диагностицират чрез профилактика или ранен скрининг.

И двете програми предвиждат организиран национален подход, електронна проследимост чрез НЗИС, информационни кампании, стандартизирани алгоритми, контрол на качеството и участие на общопрактикуващи лекари, специалисти и лаборатории. Част от изследванията ще могат да се извършват чрез домашно пробовземане, с цел по-лесен достъп и по-висок обхват на населението.

За 2026 г. е планирано минимум 70 000 жени да бъдат обхванати от скрининга за рак на маточната шийка, а минимум 160 000 души – от програмата за рак на дебелото черво.

Министерството на здравеопазването подчертава, че ранната диагностика е една от най-ефективните мерки в борбата с онкологичните заболявания. Според данните, цитирани в програмите, преживяемостта при ранно откриване достига до 90%, докато при късно диагностициране спада многократно.

С публикуването на двете програми България прави важна крачка към изграждането на устойчив, модерен и реално работещ модел за профилактика и ранно откриване на рак.

Други от Докторе кажи

Спешна помощ София поема медицинското обезпечаване на "Джирото"

Спешна помощ София поема медицинското обезпечаване на Giro d'Italia 2026. Спешните екипи току що пристигнаха в Слънчев бряг, където ще имат среща с италианските организатори

От бременността до първите стъпки: МЗ въвежда нов модел за патронажна грижа

Министерството на здравеопазването въвежда национален модел за предоставяне на патронажни грижи, с който за първи път се осигурява системна подкрепа не само за новородени

Осигуряват безплатни грипни ваксини за децата от есента

Министерството на здравеопазването стартира Национална програма за ваксинопрофилактика на сезонния грип при деца за периода 2026–2030 г., с която за първи път се осигурява безплатна имунизация за

Професор вирусолог: Нисък е рискът от развитие на хантавируса

Нисък е рискът от развитие на хантавируса. Това каза в ефира на bTV проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН. Както е известно, на круизен кораб бяха открити няколко заразени с този нов за нас

Министър Околийски утвърди рамка за системен подход към здравното образование в училищата

Министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски утвърди Концептуалната рамка на дейностите по промоция, превенция и профилактика в училищното образование

>