Дългосрочният бюджет на ЕС обсъждат днес в Страсбург

28.04.2026 10:54
Роберта Мецола КАДЪР: Екс/Официален профил

Дългосрочният бюджет на Европейския съюз (ЕС) ще бъде основна тема през днешния втори ден от пленарната сесия на Европейския парламент (ЕП) в Страсбург.

Очаква се ЕП да определи след дебати своя мандат за преговори с държавите членки за следващия дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2028-2034 г. Гласуването е насрочено за 12:00 ч. (13:00 ч. българско време).

Другата основна тема на сесията ще бъде конфликтът в Близкия изток и стратегията на ЕС за региона и енергийната сигурност. Въпросът ще бъде обсъден от евродепутатите с представители на Съвета на ЕС и Европейската комисия утре сутринта, пише БТА.

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола откри сесията снощи, като отбеляза 40-ата годишнина от аварията в АЕЦ Чернобил - най-тежката ядрена злополука в историята на човечеството. Ударните вълни от тази катастрофа все още се усещат в екологичен, политически и човешки план, подчерта тя.

Мецола напомни, че милиони хора са с увредено здраве, а мнозина и са починали. "Европа помни и Европа е с вас", обърна се тя към онези хора, "които загубиха всичко, и поколенията, които все още живеят с последиците". 

Председателката на Европейския парламент освен това напомни тежката съдба на иранските адвокатки и правозащитнички Наргес Мохамади и Насрин Сотуде, осъдени на затвор в родината си. Тези "две изключително смели жени, които жертваха всичко в търсене на справедливост и човешко достойнство... представляват волята и (опозицията) на толкова много хора (срещу властта) в Иран", изтъкна тя.

Мецола призова за незабавното и безусловно освобождение на Мохамади и Сотуде, които са лауреати съответно на Нобеловата награда за мир (за 2023 г.) и на наградата на Европейския парламент за свобода на мисълта "Сахаров" (2012 г.)

Други от От страната и света

BTL Industries България стана инвеститор на годината

Министър Младенова отличи компанията за електронни продукти „Фесто" за инвестиция в иновативен бизнес Голямата награда „Инвеститор на годината" за 2025 г

Задържаха мъж, опитал да блудства с жена в Павликени

Мъж е задържан в ареста за постоянно по искане на Районна прокуратура-Велико Търново за опит за блудство спрямо жена в град Павликени. А.А. е привлечен в качеството на обвиняем за това

Опитват да прокарат нов небостъргач на общинска земя в София

Става дума за 5,8 дка в "Младост", от които само 7,78% са частни, останалите са собственост на общината и на "Софийски имоти", а бъдещата сграда ще е със 75 м височина Районният кмет предлага срещу

Емил Дечев: Остава версията, че няма външна намеса нито на Околчица, нито на Петрохан

Остава версията, че няма външна намеса нито на Околчица, нито на Петрохан. Това каза служебният министър на вътрешните работи Емил Дечев пред БНТ. Намерената нова гилза до хижа "Петрохан" е важна за

Турският енергиен пазар достигна 145 млрд. долара

Турският енергиен пазар достигна размер от 145 млрд. и създаде заетост за 300 хил. души. Данните бяха съобщени от председателя на Турската комисия за регулиране на енергийния пазар Мустафа Йълмаз

>