САЩ няма да подновят изключението от санкциите за иранския и руския петрол

25.04.2026 07:50
Скот Бесънт Снимка: Х/ @white_lenka

САЩ не планират да подновят изключението, позволяващо купуването на руски петрол и петролни продукти, които в момента се намират в морето, заяви министърът на финансите Скот Бесънт. Той каза също, че подновяване на еднократното изключение за иранския петрол в морето изобщо не се обсъжда.

"Не и за иранците", заяви Бесънт пред Асошиейтед прес и допълни: "Имаме блокада и оттам не излиза петрол".

"Смятаме, че през следващите два-три дни те ще трябва да започнат да спират производството, което ще бъде много лошо за техните петролни кладенци", отбеляза той.

Бесънт направи това изявление в момент, когато светът е на ръба заради войната на САЩ и Израел в Иран, а световните енергийни пазари са "в капан" заради затварянето на Ормузкия проток. Първоначално САЩ направиха изключение от санкциите за продажбата на руски петрол и петролни продукти през март с намерението да стабилизират световните енергийни пазари, след като цените на суровия петрол надхвърлиха 100 долара за барел.

Министерството на финансите поднови изключението два дни след като Бесънт заяви в Белия дом, че не възнамерява да удължи дерогацията от санкциите.

В интервю за АП за въздействието на войната на САЩ и Израел срещу Иран върху световния енергиен пазар и други теми американският финансов министър обясни промяната в позицията си и отхвърли идеята за подновяване на изключенията от санкциите както за Русия, така и за Иран, предаде БТА.

"Над 10 от най-уязвимите и най-бедните страни дойдоха при мен и попитаха: "Можете ли да ни помогнете?", каза Бесънт на срещите на Световната банка и Международния валутен фонд миналата седмица. "Това беше (направено) за тези уязвими и бедни страни. Не си представям обаче още едно удължаване. Мисля, че руският петрол, намиращ се в морето, до голяма степен се изчерпа", каза той.

 

Други от От страната и света

Пленумът на БСП се събира за вот на доверие на Крум Зарков

В този час започва заседанието на Националния съвет на БСП, на което ще се гласува вот на доверие в червения лидер Крум Зарков след изборния край на левицата

Над 50 държави на среща в Колумбия търсят постепенен отказ от изкопаемите горива

Докато светът е разтърсен от геополитическо напрежение и енергийна несигурност, малкият карибски град Санта Марта в Колумбия се готви да се превърне в арена на събитие без прецедент

Моторист от Румъния е загинал, а петима души са пострадали при катастрофата край Цар Калоян

Моторист от Румъния е загинал, а петима души са пострадали при катастрофата край Цар Калоян, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Разград. Сигналът за пътнотранспортното произшествие е получен в

Творчески работилници, игри и нови приятелства за децата на София и това лято

Столичната община обявява прием на документи за училищата, желаещи да се включат в инициативата "Лятна грижа 2026" Творчески работилници, образователни занимания, спорт

Председателят на СОС: Стоим твърдо зад модернизирането на стадион „Георги Аспарухов"

По повод новината, дошла от новия собственик на ФК „Левски", че стадион „Георги Аспарухов" ще има нов облик, председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров съобщи

>