Министерството на финансите пое нов дълг от 150 млн. евро

21.04.2026 13:38

Министерството на финансите увеличи държавния дълг, като продаде нови облигации за 150 млн. евро чрез т.нар. преотваряне на емисия, пусната на пазара в края на януари 2026 г. Така общият ѝ обем достига 450 млн. евро., става ясно от информация, публикувана на страницата на институцията.

Става дума за 5-годишни държавни ценни книжа, които ще бъдат изплатени през 2031 г. Държавата се ангажира да плаща годишна лихва от 2,75%, но реалната доходност за инвеститорите достига около 3,33% заради начина, по който облигациите се продават на пазара.

Интересът към емисията е бил стабилен – подадени са поръчки за над 224 млн. евро, което надвишава предложеното количество. Това показва, че България продължава да намира сравнително лесно финансиране от инвеститорите.

В същото време страната плаща по-висока цена за този ресурс в сравнение с най-сигурните държави в Европа – доходността е с около 0,68 процентни пункта над тази на германските облигации.

 Данните показват, че достъпът до финансиране остава стабилен, макар и при условия, съобразени с икономическата среда и риска.

Други от От страната и света

Корман Исмаилов: Настояваме за координирани антикризисни мерки на ниво ЕС за транспортния сектор

Необходим е координиран антикризисен отговор на ниво Европейски съюз, включително финансова подкрепа за транспортните оператори, гарантиране на енергийната сигурност и стабилност на доставките на

Вижте какво решава служебният кабинет утре

1. Проект на Решение за одобряване на едностранна декларация по делото „Николов срещу България", жалба № 12694/22, пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)

Столичният инспекторат ще проверява за премахването на агитационните материали след изборите

След проведените на 19 април парламентарни избори Столичният инспекторат започва проверки във връзка с премахването на агитационните материали на територията на София, паралелно с регулярния контрол

Индексите на Уолстрийт се повишават

С растеж започна търговията на Уолстрийт, след като президентът Доналд Тръмп заяви, че очаква САЩ и Иран да сключат „страхотна сделка“ преди изтичането на двуседмичното примирие в сряда

Бъдещи футболисти с урок по родолюбие в историческата местност Оборище

Вълнуващ урок по родолюбие проведоха със своите треньори близо петдесет момчета от детско-юношеските формации на панагюрския ФК „Оборище". В навечерието на паметния 20 април те поднесоха цветя пред

>