Планински детокс и латино танци на Мальовица

15.04.2026 13:23
Мальовица не е просто бягство от града. Тя е завръщане – към природата, към тишината и към самите нас.

След празниците около Великден една тенденция се откроява все по-ясно - вместо строги диети и фитнес режими, хората избират планината. Най-видимо това се случва в района на Мальовица, който се превръща в естествен детокс център само на час и половина от София. Вместо рязко гладуване след празничното преяждане, все повече българи търсят по-балансиран подход. Разходките в планината предлагат движение без претоварване, чист въздух и постепенно връщане към форма.

По данни на планински водачи интересът към леки и средни маршрути в дните след Великден расте осезаемо. Най-предпочитани са трасетата, които тръгват от района на Мальовица хижа и Меча поляна – с добра маркировка, умерена трудност и възможност за избор между кратък или по-дълъг преход. Това ги прави подходящи както за начинаещи, така и за по-опитни туристи.

Уникален контраст – зелено и сняг

След Великден Рила предлага една от най-красивите си картини – зелени долини в ниските части и снежни участъци по високото. Този контраст не само привлича любителите на природата, но и създава усещане за физическо и психическо „пречистване". Специалисти отбелязват, че умереното движение сред природата подпомага храносмилането, намалява усещането за тежест и подобрява настроението. Планината постепенно се превръща в алтернатива на натоварващите тренировки и крайностите в храненето.

Този уикенд: планина плюс латино ритми

За онези, които искат да комбинират активната почивка с нещо по-различно, този уикенд в хотел "Мальовица" ще се проведат уроци по латино танци. Така гостите могат да съчетаят разходката в планината с движение в ритъм и социално преживяване. В края на месеца предстои и състезание с моторни шейни - събитие, което традиционно привлича любителите на адреналина. Входът ще бъде свободен за посетителите.

Четири сезона туризъм

Районът на Мальовица отдавна не е само зимна дестинация за ски и сноуборд. Комплексът се позиционира като целогодишно място за отдих – с релакс центрове, вътрешен отопляем басейн и ресторанти, които допълват преживяването.

Така планината се превръща не просто в бягство след празниците, а в устойчива алтернатива за здравословен начин на живот – без крайности, но с дълготраен ефект.

Други от От страната и света

ЛеБрон Джеймс и синът му пренаписаха още веднъж историята в НБА

Леброн Джеймс и синът Брони Джеймс станаха първия дует баща-син играл заедно в плейофите на НБА. Това се случи в първия 1/4-финален мач от серията между "ЛА Лейкърс" и "Хюстън"

Арестуваха 36-годишен с пари и списъци с имена в Раданово

Полицаите от Полски  Тръмбеш задържаха 36-годишен от с. Раданово за изборни престъпления, съобщиха от ОДМВР - Велико Търново. В петък следобед е извършена проверка в жилище в с

Хванаха двама да шофират с почти 3 промила в деня за размисъл

Двама водачи, употребили алкохол установиха служители на Пътна полиция и РУ – Полски Тръмбеш. Снощи около 21,00 ч. в П. Тръмбеш е извършена проверка на лек автомобил

Има сигнал за купуване на гласове край Лом

Има сигнал за купуване на гласове в село Трайково, край Лом, съобщава Нова. Полиция и служители на РИК проверяват сигнала. В област Монтана има проблем с машините

Шофьорът, блъснал 3 коли на светофар в Русе, бил пиян

Шофьорът, който причини верижната катастрофа с четири коли в събота в Русе, е управлявал автомобила си след употреба на алкохол. Това съобщи регионалният говорител на МВР в крайдунавския град Даниела

>