БНБ: Търговският баланс на България за януари е отрицателен в размер на 879,4 млн. евро

20.03.2026 12:41
БНБ

Търговският баланс на България за януари е отрицателен в размер на 879,4 млн. евро (0,7 процента от БВП) при дефицит от 869,2 млн. евро (0,7 процента от БВП) за януари 2025 г., съобщават от БНБ.

Според данните износът на стоки е 3,3361 млрд. евро (2,7 процента от БВП) за януари, като се увеличава със 17,2 млн. евро (0,5 процента) на годишна база (3,319 млрд. евро, 2,9 процента от БВП).

Вносът на стоки за януари е 4,2155 млрд. евро (3,4 процента от БВП). Той нараства с 27,3 млн. евро (0,7 процента) спрямо януари 2025 г. (4,1882 млрд. евро, 3,6 процента от БВП).

Салдото по услугите е положително в размер на 575,5 млн. евро (0,5 процента от БВП) при положително салдо от 602,4 млн. евро (0,5 процента от БВП) за януари миналата година.

Текущата и капиталова сметка на страната е отрицателна и възлиза на 498,7 млн. евро (0,4 процента от прогнозния БВП) при излишък от 225,9 млн. евро (0,2 процента от БВП) за януари 2025 г.

Капиталовата сметка е положителна и е 230,7 млн. евро (0,2 процента от БВП) при излишък от 255,2 млн. евро (0,2 процента от БВП) за януари миналата година.

Финансовата сметка за януари е положителна в размер на 914,5 млн. евро (0,7 процента от БВП) при положителна стойност от 336,9 млн. евро (0,3 процента от БВП) за същия месец на 2025 г.

Преките чуждестранни инвестиции в страната (отчетени в съответствие с принципа на първоначалната посока на инвестицията) по предварителни данни нарастват с 259,8 млн. евро за януари, при повишение с 247,6 млн. евро за януари 2025 г. Преките инвестиции в чужбина за януари нарастват с 14,4 млн. евро, при увеличение със 100,1 млн. евро за януари миналата година, отчитат от БНБ.

Други от От страната и света

Около 50% от тунела на метрото през "Слатина" е изграден

Кметът на София Васил Терзиев поздрави проф. Стоян Братоев за новата му книга за софийското метро В присъствието на инженери, архитекти, представители на институциите, общественици, преподаватели

Уолстрийт откри днешната търговия със спад

Основните индекси на Уолстрийт откриха днешната търговия със спад на фона на продължаващото напрежение в Близкия изток, което разтърсва енергийните пазари и влияе върху очакванията за паричната

Майка и дъщеря са пострадали при тежка катастрофа в Ловешко

Майка и дъщеря са пострадали при тежка катастрофа между Ловеч и Троян в района на село Лешница. Пътният инцидент е станал между два леки автомобила. По първоначална информация едната кола

Криминално проявен не спрял при сигнал за проверка, спипаха го след гонка

Автопатрул на Районното управление (РУ) на МВР – Луковит е подал звуков и светлинен сигнал към водач на лек автомобил, който не се е подчинил и е продължил движението си

Борисов: Влизането в Съвета за мир на Тръмп беше наше решение, Пеевски няма нищо общо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира темата за влизането в Съвета за мир на Доналд Тръмп. По-рано днес Гюров заяви пред Euronews, че участието в Съвета за мир не е било одобрено от парламента и

>