Лайвстрийм електронната търговия се превръща във водещ двигател на потреблението в Китай

02.03.2026 14:30 КМГ

Екип на Центъра за развитие към Държавната администрация за регулиране на пазара и Института за финансови и икономически стратегии към Китайската академия за обществени науки представи „Бяла книга за развитието на лайвстрийм електронната търговия през 2025 г.", в която се посочва че този модел вече е ключов двигател за растежа на потреблението в страната, съобщи КМГ.

Проучването показва, че в периода 2019-2024 г. лайвстрийм търговията е нараснала над 12 пъти, като през 2024 г. е формирала 80% от ръста на цялата електронна търговия. През 2025 г. общият обем на сделките надхвърля 5 трилиона юана – близо една трета от онлайн търговията, а броят на потребителите е бил 660 милиона.

Към момента в Китай действат близо 2,57 милиона компании, свързани с лайвстрийм търговията. Секторът играе важна роля за стимулиране на потреблението, създаване на работни места и развитие на реалната икономика. Наблюдава се и ускорена професионализация на стриймърите, както и засилване на ролята на брандовете, които все по-често управляват собствени канали за продажби на живо. Делът на този тип продажби вече надхвърля 50%.

Същевременно се увеличава значението на малките и средните участници, а пазарът става по-разнообразен и децентрализиран.

Въпреки това секторът е изправен пред предизвикателства, свързани със сложността на веригите за доставки, подбора на продукти и репутационни рискове при нарушения от страна на популярни стриймъри.

Според авторите на доклада бъдещото развитие на сектора ще зависи от преминаването от модел, базиран на трафик, към такъв, фокусиран върху качество, съдържание и доверие. Лайвстрийм търговията вече се разглежда като „електронна търговия 3.0", която променя модела от това „потребителят да търси продукта" към такъв, при който „продуктът намира потребителя" и разкрива нови възможности за развитие на регионалната икономика и специализираните индустрии.

Други от От страната и света

Олимпийски шампион доведе немски колоездачи в Гоце Делчев

Олимпийският шампион по колоездене Олаф Лудвиг за поредна година доведе група колоездачи от Германия в гр. Гоце Делчев. Във велосипедния маршрут, за четвърта поредна година

Обявиха ресорите на вицепремиерите Иво Христов и Атанас Пеканов

Ясно са разпределени ресорите на двамата вицепремиери без портфейл – Иво Христов и Атанас Пеканов, които не оглавяват министерства. Те са определени с промени в устройствения правилник на

Доскорошният министър Трайчо Трайков отново ще се кандидатира за кмет на столичния район "Средец"

Доскорошният министър на енергетиката Трайчо Трайков  отново ще се кандидатира отново за кмет на столичния централен район "Средец". Изборите за районен кмет са насрочени за 14 юни

Чиста вода - 22 проекта ще помагат на общности в 16 области

Достъп до чиста вода, работещи обществени чешми, по-добри хигиенни условия и по-нормална среда за живот. Това са част от практичните решения, които ще бъдат реализирани по второто издание на

48-годишен е убит в Монтана, трима са задържани

Мъж на 48 години от Монтана е убит днес в квартал „Кошарник“ в града, трима по-млади мъже са задържани за престъплението, съобщи за БТА директорът на Областната дирекция на МВР в Монтана Иван Аврамов

>