444 000 фалшиви евробанкноти са изтеглени от обращение, най-разпространени са по 20 и по 50 евро

27.02.2026 15:07
От обращение през 2025 г. са изтеглени 444 000 фалшиви евробанкноти СНИМКА: pixabay

От обращение през 2025 г. са изтеглени 444 000 фалшиви евробанкноти, което представлява спад от 20 на сто спрямо предходната година и едно от най-ниските равнища спрямо общия брой банкноти в обращение от въвеждането на еврото, съобщи Европейската централна банка, цитирана от БТА. 

През миналата година са били засечени 14 фалшиви банкноти на един милион истински в обращение – показател, който остава сред най-ниските от създаването на единната валута.

Най-често фалшифицирани остават банкнотите от 20 и 50 евро, които заедно формират около 80 на сто от всички изтеглени неистински купюри.

Разпределението по номинали през 2025 г. на изтеглените фалшификати е следното: 5 евро – 1,4 на сто; 10 евро – 6,4 на сто; 20 евро – 27,0 на сто; 50 евро – 53,2 на сто; 100 евро – 7,9 на сто; 200 евро – 3,3 на сто; 500 евро – 0,8 на сто.

По-голямата част от фалшификатите – 96,8 на сто – са установени в страни от еврозоната, 2,2 на сто – в държави членки на ЕС извън еврозоната, а 1,0 на сто – в други части на света.

От ЕЦБ подчертават, че евробанкнотите остават сигурно и надеждно платежно средство и няма повод за притеснение сред гражданите, но препоръчват повишено внимание. Повечето фалшиви банкноти са лесни за разпознаване, тъй като нямат защитни елементи или съдържат некачествени имитации.

Автентичността може да бъде проверена чрез метода „пипни, погледни, наклони“, описан на интернет страниците на националните централни банки от еврозоната. Евросистемата подпомага и професионалните оператори, като гарантира, че сертифицираните машини за обработка на банкноти надеждно откриват фалшификати и ги изтеглят от обращение.

При съмнение за фалшива банкнота гражданите следва да я сравнят с такава, за която са сигурни, че е истинска, и при потвърждение да се свържат с полицията или с националната централна банка, съобразно националната практика. Евросистемата активно съдейства на правоприлагащите органи в борбата с паричните фалшификации.

Други от От страната и света

Министър Карамфилова: Язовирите в страната са в оптимално състояние

Язовирите в страната са в оптимално състояние. Това увери в Бургас министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова. По разпореждане на премиера

Партиите в спор кой да номинира хора за новия ВСС (Обзор)

Единни да възпрат стария да кадрува, може изборът вече да се задвижва 6 месеца преди изтичане на мандата Върнаха Комисията за противодействие на корупцията В спор кой освен депутатите да номинира

Китай и САЩ единни – Иран не трябва да има ядрено оръжие (Обзор)

В Пекин Си Цзипин предупреди Тръмп за важността на Тайван Размяна на ласкателства, разговори за войните в Иран и Украйна, предупредителен тон от Пекин по отношение на Тайван - така премина

Илияна Йотова към Дара: Ще завладееш и цяла Европа

"Вярваме в успеха ти, мило момиче! Вече заемаш първо място в сърцето на цяла България! Ще завладееш и цяла Европа", това написа във фейсбук президентът Илияна Йотова по повод полуфиналите на

Държавата отказа да даде на общината “Раковски” 134 и Нотариата (Обзор)

Терзиев връща на СОС решението да се строи 22-етажна сграда в "Младост" Държавата отказва да предостави на Столичната община сградите на бившия Нотариат на бул

>