Контраадмирал Кирил Михайлов: Изпълнихме успешно задачата да установим положението на потъналия кораб

26.02.2026 16:33
Кирил Михайлов КАДЪР: Фейсбук/Български Военноморски Сили/ Bulgarian Navy

„След получено искане от Морския спасителен координационен център (МСКЦ) във Варна и разрешение на началника на отбраната се включихме незабавно в операцията по търсене и спасяване с фрегатата „Дръзки", изпълняваща в този момент планирани задачи в близост до посочения район. Поради тежките хидрометеорологични условия (силен вятър, вълнение 4-5 бала и снеговалеж), фрегатата „Дръзки" беше единственият кораб, който участва в операцията без прекъсване от началото на нейното обявяване, през цялата нощ до прекратяването и след обяд на 19 февруари. През цялото време в готовност за участие в операцията се поддържаше и от екипажа на вертолет „Пантер", но поради силния снеговалеж и опасността от обледеняване, същият бе активиран рано сутринта на 19 февруари, когато условията позволиха това. Вертолетът облетя и обследва зададения от МСКЦ район, но за съжаление без резултат. Военноморските сили не са водеща институция, отговорна за организацията по търсене и спасяване. Министерството на отбраната и ВМС подпомагат дейностите на МСКЦ в отговорния район за търсене и спасяване на Република България."

Това каза пред журналисти командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов на пресконференция днес, 26 февруари, в сградата на Адмиралтейството във Варна. Той даде разяснения за действията, извършени от ВМС по издирването, а в последствие и обследването на потъналия на 18 февруари риболовен кораб BH 8112.

Контраадмирал Михайлов посочи, че по искане на областния управител на Област Бургас и след съгласуване и разрешение от началника на отбраната е организирана водолазна операция за обследване на потъналия кораб. „В следващите дни леководолазни и тежководолазни екипи от Флотилия бойни и спомагателни кораби, Военноморска база Варна и Военноморска база Бургас извършиха множество спускания до потъналия кораб при изключително намалена подводна видимост. Категорично беше потвърдено, че потъналият кораб е именно риболовен кораб BH 8112. Установено беше, че корпусът на риболовния кораб е цял и причина за потъването му не е морска мина или сблъсък с друг обект", каза командирът на Военноморските сили.

По искане на Националният борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт към Министерския съвет, който е компетентният орган за извършване на разследване във връзка с безопасността, всички събрани данни ще му бъдат своевременно предоставени.

„Нашата задача беше да установим положението на кораба, неговото състояние, да извършим оглед и подпомогнем изясняването на евентуалните причини за неговото потъване. Тази задача беше изпълнена успешно", заяви контраадмирал Михайлов.

Други от От страната и света

И човешките клетки произвеждат ток

Нанодвиженията на молекулно ниво носят голям потенциал, показва математически модел, създаден от американски изследователи И собствените ни клетки могат да станат източник за производство на

Извършва се контролирано изпускане на вода от язовир „Кричим"

След установяване на повишен приток към язовирите, част от хидроенергийна каскада „Доспат - Въча", с цел плавно и превантивно облекчаване на обемите им

"Лукойл България": Продължаваме да работим в нормален режим, няма основания за безпокойство

Дружествата ни продължават да работят в нормален режим, няма основания за безпокойство. Това съобщиха от "Лукойл България", след като швейцарското дружество "Литаско'' е нотифицирало правителството

В къщите на богатите: Паникстаи, рулетка, кино

Сградите "мутробарок" с гипс и злато отстъпват на камък, дърво и много зеленина, разказват експерти Пазарът на луксозни имоти в България динамично се променя и времената

Катето Евро платила 382 евро за ток през януари

Актрисата Катерина Евро се оплака от високата си сметка за ток през януари, след като е платила 382 евро, въпреки че живее сама. Ето какво пише тя в социалните мрежи: „Аз съм една от потърпевшите от

>