Отхвърлиха искане за местен референдум в село Леденик

24.02.2026 13:33 Дима Максимова
Отхвърлиха предложение за местен референдум за фотоволтаична централа край с.Леденик

Великотърновският общински съвет отхвърли като незаконно  предложение на ППДБ за селски референдум, което ограничава правомощията на местния парламент. На извънредна сесия съветниците гласуваха срещу опит на кмета на село Леденик Антон Кръстев, избран от "Промяната", да прокара предложение за местен референдум дали в землището на селото да се разполагат фотоволтаици.

"Въпросът на Кръстев обаче бе така формулиран, че водеше до юридически противоречия и до положение, в което се ограничават законови правомощия на кмета на общината и на общинския съвет – основните органи на местното самоуправление, по Закона за устройство на територията и други нормативни актове", коментират от ГЕРБ.

 "ППДБ целят не да решат проблеми, а предварително и общо ограничаване на законно регламентирани административни производства и правомощия при условия на обвързана компетентност", коментира  общинският съветник от ГЕРБ Росен Иванов.

„Формулировката на въпроса не е достатъчно ясна, еднозначна и изпълнима, тъй като обединява различни административни производства и правни режими. Промяна на предназначението на земеделски земи и гори се извършва по реда на специални закони – Закон за опасване на земеделските земи и Закон за горите, като компетентността е предоставена на държавни органи", аргументира се Иванов и бе категоричен – въпросът е недопустим.

Тодор Тодоров описа предложението на кмета на Леденик от ППДБ за местен популизъм и сепаратизъм. „Представете си, ако през 1968 г. жителите на село Йовковци се бяха противопоставили да бъде построен язовирът. Какво щеше да значи това за област Велико Търново и в частност за област Габрово? Село Леденик не е анклав, то е получило над 300 000 лв. от бюджета. Тези средства са резултат и от икономическата политика на общината", изказа се от трибуната общинският съветник от ГЕРБ.

В резултат местният парламент се обедини и отхвърли предложението. Единствено ППДБ го подкрепиха с 5 гласа „за" срещу над 20 гласа „против" и „въздържал се" на всички останали групи.

Други от От страната и света

Александър Пулев: В Стара Загора предстоят изцяло нови европейски проекти за близо 300 млн. евро

Работна група между правителството, областната администрация и местната власт ще ускорява работата по инвестициите В събота вицепремиерът и министър на икономиката

Кметът на Бургас стана дядо

Кметът на Бургас Димитър Николов е станал горд дядо на момиченце. С малката внучка го дарил големия му син Иван. Николов има три деца - двама синове и дъщеря

Слави Василев потвърди: Повиках полиция, платих 25,5 евро - нямам право да паркирам неправилно

Депутатът от "Прогресивна България" Слави Василев се е свързал сам с "Пътна полиция", за да бъде глобен за неправилно паркиране. Това съобщи самият той във фейсбук профила си

ПСС: Не е потвърдено, че мечка е нападнала туриста на Витоша

Няма потвърждение, че мечка е нападнала и убила туриста, открит на Витоша. Това заявиха от Планинската спасителна служба пред БНТ.  По-рано днес обезобразено тяло на мъж беше открито край хижа

Самолет е излязъл от пистата на летището в Сплит

Самолет на Хърватските авиолинии (Croatia Airlines) по маршрута Сплит – Франкфурт с над 130 пътници на борда е излязъл от пистата днес при излитане от хърватския град, съобщи ХИНА

>