Кукери изгониха злите сили от Карлово (Снимки)

21.02.2026 16:20 24 часа Пловдив онлайн
Кукери гониха злите сили от Карлово, а звън на чанове разтърси центъра града
Кукерите бяха облечени в характерни за всяко населено място маскарадни костюми
На централния площад беше организиран тематичен базар

Преданието гласи, че кукерските игри носят късмет и плодородие

Кукери гониха злите сили от Карлово, а звън на чанове разтърси центъра града, съобщават от общината. Преданието гласи, че кукерските игри носят късмет, плодородие и благоденствие.

Облечени в характерни за всяко населено място маскарадни костюми и обредни танци, кукерски състави предвещаха пролетта и новото начало с надежда за благодат.

На площад "20-ти юли" зам.-кметът на общината Данка Зидарова-Люртова приветства участниците в кукерските игри и постави начало на празника. "Кукерите са символ на прераждането на природата, на надеждата за плодородие, здраве и благоденствие. Със своите страховити маски и оглушителни звънци те прогонват злото и отварят пътя към светлината. Това е традиция, която ни напомня кои сме и откъде идваме. Традиция, която ни събира – млади и стари, в едно общо сърце. Поклон пред всички, които пазят и предават този обичай", каза тя и пожела площадът да се изпълни с ритъм и багри.

Тази година в Старчовден се включиха групи от 20 населени места - Климент, Баня, Пролом, Васил Левски, Домлян, Христо Даново, Каравелово, Соколица, Карлово – квартал Сушица, Столетово, Войнягово, Ведраре, Бегунци, Калофер, Дъбене, Горни Домлян и гостуващите от селата Дивотино, Камен, Иван Вазово и Осетеново. Данка Зидарова-Люртова връчи на всички плакети, грамоти и ръчно изработени мартеници от името на кмета на Карлово д-р Емил Кабаиванов.

На централния площад бяха организирани тематичен базар "За всекиго по нещо" и детска творческа работилница за изработване на собствена маска.

Други от Регион

9-годишно дете и две жени са ранени при тежката катастрофа на "Тракия" край Чирпан

Заради произшествието се образува километрично задръстване Двама възрастни и дете пострадаха при тежката верижна катастрофа на „Тракия" днес край Чирпан в посока София

Тежка катастрофа на "Тракия" край Чирпан затруднява движението

Очевидци съобщават, че се е наложило пожарникари да режат една от колите, за да изкарат пострадал Тежка катастрофа на АМ "Тракия" бави движението и шофьори са принудени да минават през аварийната

Затвориха за движение дефилето за Велинград

Временно се затваря за движение дефилето от село Варвара до Гара Костандово пъп пътя Пазарджик- Велинград. Това съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов

Община Ардино обяви частично бедствено положение за седми път от началото на годината

Община Ардино обяви частично бедствено положение заради река Арда за седми път от началото на годината Причината е покачването на нивото на река Арда и сериозно компрометираната бетонова настилка на

Обирджията на казино в Белозем бил с подплънки на гърдите, да прилича на жена

Този човек ми намали живота с 20 години, каза жената крупие, която била сама в залата, когато нападателят извадил нож Мъжът, който на 14 август м. г. задигна 500 лв

>