Поставят осем водоноски в Шумен заради авария на ВиК

16.02.2026 12:30
Осем водоноски поставят в Шумен заради авария на ВиК. СНИМКА: Община Шумен

Осем водоноски ще бъдат поставени днес съвместно от Община Шумен и ВиК-дружеството на ключови места за битови нужди до отстраняване на аварията във водоподаването, съобщиха от Общината. Сутринта при кмета проф. Христо Христов бе свикана работна среща съвместно с ВиК-дружеството и отговорните звена, за да се координират действията и да се съдейства на ВиК в осигуряването на вода за битови нужди.

Аварията възникна снощи след прекъснато на електрозахранване, а около 18:00 ч. бе преустановено водоподаването. По закон, 24 часа след спирането на водата ВиК-дружеството следва да се осигури вода за битови нужди. Във връзка с това кметът проф. Христо Христов нареди пълно съдействие и мобилизация на общинските служби в подкрепа на ВиК за гарантиране на снабдяването на гражданите и институциите с вода в настъпилите аварийни условия.

Управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров увери кмета, че екипите работят денонощно за отстраняването на повредата и изрази благодарност за съдействието от страна на общинските звена.

До възстановяване на водоподаването от ВиК-дружеството ще бъдат поставени водоноски, цистерни и съдове за вода за битови нужди, за да се ползват от гражданите. Кметът даде указания да започне пълнене с вода, транспортиране и разполагане на цистерните към съответните места, а за след 18:00 ч. довечера да се осигурят дежурства за постоянното им допълване с вода, ако дотогава аварията не е отстранена.

Община Шумен напомня на гражданите, че могат да използват публичните чешми, които бяха възстановени и са с добри показатели за питейни нужди. Гражданите могат да ползват за битови нужди и чешмите на ДКЦ 1, при Томбул джамия и новата „Огледална чешма" до паркинга до Пивоварна Шумен, съгласно последните предписания на РЗИ, като директорът на Инспекцията увери кмета, че още днес започва ново пробонабиране, резултатите от което ще бъдат публично оповестени.

Заместник-кметовете по образование и социални дейности са в непрекъснат контакт с всички над 40 институции и услуги в сектора на образованието и социалните дейности за осигуряване на вода, но към момента само пет са изразили нужда от подкрепа: Детска градина „Пролетна дъга", социалните центрове на бул. „Мадара", ул. „Родопи" и ул. „Одрин", както и Дома за стари хора „Д-р Стефан Смядовски". Вода ще се осигури и за социалните кухни. Към този момент няма други нуждаещи се от водни запаси детски градини, ясли, училища, социални и здравни заведения, като в края на деня те ще заявят нуждите си за утрешния ден, в случай, че такава организация се налага и за утре.

Ако ремонтите продължат, след като цистерните бъдат поставени днес до 18:00 ч. на изброените възлови пунктове, служители на Община Шумен и ВиК-дружеството ще осигурят дежурства за допълване на водните резервоари своевременно и през тъмната част от денонощието. Този режим на работа ще се следва, докато това се налага.

Градът има осигурени водни източници за такива ситуации и те са в отлично експлоатационно състояние, докладваха на работната среща от звено „Отбранително-мобилизационна подготовка" към Общината. Дейностите се координират с отбранително-мобилизацонните звена в града, които осъществяват логистиката и транспортирането на цистерните.

След 17:00 ч. при кмета ще се проведе вечерна работна среща, за да се координират действията на всички органи и за следващия ден, ако ремонтите все още продължат. На нея ще се обобщи информацията за хода на отстраняване на аварията и прогнозите на ВиК-дружеството за възстановяването на водоподаването.

Други от От страната и света

Задържаха 50-годишен от село Студено буче, пребил приятелката си

Мъж на 50 години от село Студено буче в община Монтана е задържан по Закона за защита от домашно насилие за побой над жена, с която съжителства, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана

Новият заместник-кмет по сигурност на София Лъчезар Милушев встъпи в длъжност

Доц. д-р Лъчезар Милушев встъпи днес в новата си длъжност като зам.-кмет на Столична община по сигурността. Позицията е част от новообособеното направление „Сигурност"

Земетресение е било отчетено в Благоевградско

Земетресение с магнитуд 2.1 по Рихтер е регистрирано в Благоевградско, съобщи НИГГГ към БАН. Трусът е станал на 12 км северозападно от Разлог и на 84 км от София. Дълбочината му е 15 км

Полицията е напуснала района на село Българи, където претърсваха къщата на Калушев

Полицията напусна района на село Българи. Това каза пред БТА кметът на селото Петър Недялков. По-рано днес там полицаи заградиха с ленти от двете страни улица в селото, както и имот

Мъж от монтанското село Якимово е пострадал тежко при пожар в дома си

Мъж на 64 години от село Якимово, център на едноименната община в област Монтана, е пострадал тежко при пожар в дома му в селото, а огънят е унищожил напълно къщата и механата на стопанина

>