Вигенин: При опростяването на правилата за козметиката да запазим високите здравни стандарти

04.02.2026 09:45

„При опростяването на правилата за козметиката трябва да запазим високите здравни стандарти. Опростяване не означава дерегулация. Безопасността на потребителите и доверието в европейските правила не подлежат на преговори, особено когато става дума за продукти, които се използват ежедневно." Това заяви българският евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Кристиан Вигенин, който беше съорганизатор на работна дискусия в Европейския парламент, посветена на предложението на Европейската комисия за опростяване на някои изисквания и процедури за химичните продукти – т.нар. „Омнибус 6", с акцент върху предлаганите промени в Регламента за козметичните продукти. Събитието беше организирано съвместно с гръцкия евродепутат Димитрис Циодрас.

В разговора участваха представители на Европейската комисия, експерти, неправителствени организации и представители на индустрията. Основният фокус беше върху това как може да се постигне по-малко бюрокрация, без компромис със здравето на хората и високите европейски стандарти.

Като докладчик на Групата на социалистите и демократите по досието, Вигенин подчерта, че целта на опростяването трябва да бъде по-ефективно прилагане на правилата, а не отслабване на защитата на потребителите.

Евродепутатът акцентира и върху особеното значение на темата за България, която е сред основните европейски производители на етерични масла – стратегическа суровина за козметичната и парфюмерийната индустрия. По думите му решенията, които се вземат в Брюксел, засягат пряко българските производители и преработватели на етерични масла, тъй като това е поминъкът на цели региони и множество малки и средни предприятия. Отбеляза, че всички тези правила влияят директно на конкурентоспособността на българските продукти на европейските и световните пазари.

„Европейските правила трябва да бъдат ясни и предвидими, така че да насърчават иновациите и производството в ЕС, без да отслабват защитата на здравето", подчерта Кристиан Вигенин.

Евродепутатът заяви, че предстои сериозна работа в Европейския парламент, за да се гарантира, че реформите ще бъдат и в полза на гражданите, и в подкрепа на европейските производители, включително на българските. Законодателният пакет ще бъде гласуван на съвместно заседание на Комисията по околна среда, климат и безопасност на храните и на Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите през март.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Други от От страната и света

Задържаха клиент и продавач на дрога във Варна, откриха 20 хил. евро в дома му (Снимки)

Клиент беше задържан по време на сделка с високорискови опиати, като закупеното количество дрога значително надвишава стандартните дози за употреба, съобщават от пресцентър на полицията във Варна

И кадри от гинекологичен кабинет в София изтекли в порно сайтове

Нови видеа в сайтове за възрастни, записани от скрити камери. Този път те са от гинекологичен кабинет, за който се твърди, че е в София. На кадрите се виждат жени

Пуснаха срещу подписка 54-годишен мъж обвинен, че блудствал с две деца в Монтана

На 3 февруари 2026 г., в открито съдебно заседание, Районен съд – Лом взе мярка за неотклонение „подписка" по отношение на 54-годишния М. Н. Ф., обвиняем за блудствени действия по отношение на лица

Проверяват и в Казанлък за нерегламентирани снимки в козметични салони

Днес, 4 февруари 2026 г., Районна прокуратура-Стара Загора се самосезира и разпореди проверка във връзка с публикувана в интернет сайтове информация за разпространение на нерегламентирани снимки и

С две реформи в последните дни на кабинета Караджов осигурява плащанията за новите влакове за 734 млн. евро

Правителството прие Закона за обществения транспорт и го изпраща в парламента Възложи на вицепремиера Гроздан Караджов да подпише договор за обществен жп превоз на пътници с БДЖ и с "Ивкони" Законът

>