Минус 13,8 градуса измериха в Кнежа

03.02.2026 12:32
Студ, дъжд и сняг

В Кнежа тази сутрин е измерена температура от минус 13,8 градуса. Това съобщи за БТА заместник-директорът на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) – филиал Плевен Валентина Радойска.

Повечето минимални температури вчера в седемте области от Видин до Велико Търново, за които отговаря филиалът, са били между минус 6 и минус 8 градуса. Най-ниската измерена температура е измерена в района на село Грамада, област Видин - около минус 8,5 градуса.

Днес минималните температури са били по-ниски - между минус 9 и минус 11 градуса. В Плевен най-ниската температура тази сутрин е била минус 10,1 градуса. Това не е най-ниската измерена температура в областния град тази зима. При предишното застудяване температурата е паднала до минус 13 градуса.

През последните два дни, в района на Централна, Северна и Северозападна България, снеговалежите са около и малко над 10 литра на квадратен метър. Снегът, който е натрупал, е между 9 и 13 см.  Най-много сняг е навалял в северната част на област Плевен. В село Въбел, община Никопол, количеството валеж е 27 литра за 20 дни. Снежната покривка е била около 21 см. Днес тя вече се сляга и е около 18 см, разясни Радойска.

Другото място с повече валежи от сняг е село Брест, община Гулянци. Там са паднали около 14 литра на квадратен метър и снежната покривка е 13 см. В Плевен дебелината на снега е около 10 см.

Валентина Радойска добави, че температурите и количеството валежи са нормални за това време на годината. Най-ниската температура, измерена в Плевен през месец януари, е минус 20,2 градуса през 1940 година. Най-висока е била през 2015 година - 19,5 градуса.

В Плевен днес е неучебен ден заради ниските температури и усложнената зимна обстановка, съобщи БТА.

 

Други от Времето

НИМХ обяви жълт код за студено време за 27 области на страната

Предупреждение от първа степен - жълт код, за студено време в почти цялата страна с дневни температури под нулата, издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология

Жълт код за студено време, в Пловдив няма да е повече от -1°

Днес ще има разкъсана, по-често значителна облачност, сочи прогнозата на НИМХ. Жълт код за студено време е обявен почти в цялата страна. През повечето дневни часове температурите в по-голямата част

Снегът продължава и днес, в Пловдив температурите стигат до 0°

На много места днес ще вали сняг, като през нощта в Северна и Източна България, а през деня в Югоизточна снеговалежите ще са интензивни и значителни. Ще се образува нова снежна покривка

В Пловдив вече е бяла приказка, продължава да трупа, а температурата пада (Снимки)

Типична зимна вечер – само за кисело зеле със свинско и червено вино, говореха си съседи, докато разхождаха кучетата Навсякъде в Пловдив и областта пейзажът e зимен, а снегът продължава да вали

Снегът в Пловдив се усили, засега е мокър и не натрупва (Видео)

Сняг на парцали се сипе в Пловдив и областта в първия ден на Малък Сечко. Засега е мокър и не натрупва, макар вече по покривите на колите да се вижда тънък слой. Пътищата в града са на асфалт

>