Немски фирми купуват амоняк от Саудитска Арабия по сделка в областта на зеления водород

01.02.2026 13:21
Кадър от Рияд - столицата на Саудитска Арабия Снимка: Pixabay

Енергийни компании от Германия и Саудитска Арабия са сключили споразумение за износ на амоняк на фона на усилията на двете страни да разширят партньорството си в областта на зеления водород, предаде БТА по информация на ДПА.

Меморандум за разбирателство беше подписан днес в Рияд от саудитската компания "Ай Си ДабълюЕй пауър", енергийния доставчик "ЕнБе Ве Баден-Вюртемберг", северногерманското пристанище Росток и вносителя на газ Фау Ен Ге (VNG).

Документът беше договорен по време на посещението на германския министър на икономиката Катерина Райхе в саудитската столица, където тя се срещна с министъра на енергетиката Абдулазиз бин Салман.

Водородът може да се използва като чист източник на енергия, ако се произвежда по климатично неутрален начин, например чрез използване на слънчева енергия. Саудитска Арабия инвестира в производството на газа, а Берлин през последните години започна да разширява инфраструктурата си за водород.

Транспортирането на водорода от Саудитска Арабия до Германия обаче е логистично предизвикателство.

Съгласно плана, водородът ще се изнася от пристанището Янбу на Червено море до Росток под формата на химически амоняк, който е по-лесен за втечняване, транспортиране и съхранение. В Росток амонякът ще се преобразува обратно във водород с помощта на т.нар. крекинг инсталация, разработена от енергийната компания Фау Ен Ге.

Заводът за производство на водород и амоняк в Янбу трябва да влезе в търговска експлоатация през 2030 година.

Съгласно меморандума, Ай Си ДабълюЕй обмисля също така да участва в разработването и евентуално финансирането на инфраструктура за амоняк в Германия.

Други от От страната и света

Наказаха бракониери, застреляли глигани по време на забрана за лова им

Общата ловно-рибарска дружина от селата Горна Бешовица и Цаконица в община Мездра получи наказание от 6 месеца забрана за отстрел на дивеч. До него се стигна след проверка на Изпълнителната агенция

Изтеглят от пазара бебешки носачи и слингове заради риск от нараняване на детето

Бебешки носачи и слинг се изтеглят от онлайн пазара заради ненадеждно закрепване и опора, които не са в състояние да държат здраво поставеното в тях дете

И съветници в Павликени се обявиха срещу кариера в село Балван, кметът на Търново ще обжалва

Общинският съвет в Павликени прие декларация срещу добива на варовици край село Балван. В документа общинските съветници изразяват категоричното си несъгласие и възражение срещу реализацията на

За първи път през 2025 г. в ЕС повече ток от вятър и слънце отколкото от изкопаеми горива

Вятърната и слънчевата енергия за първи път са произвели през 2025 г. повече електроенергия в Европейския съюз от изкопаемите горива, сочи анализ на енергийния мозъчен тръст „Ембър" (Ember)

Социалисти от Добричко се въздържат от предложения за председател на БСП

Социалистите в Добричко, които проведоха събрания в основните партийни организации, трябваше да направят предложения за председател на БСП и за водач на листата на БСП за предстоящите парламентарни

>