Любо Нейков влезе в Народния с “вкусна” роля - ерген, обещал на майка си, че ще се жени

22.01.2026 06:30
Любо Нейков с режисьора и актрисите на първата репетиция СНИМКИ: НАРОДЕН ТЕАТЪР
Вяра Табакова ще изиграе майката на Любо Нейков в спектакъла
Режисьор на "Различният" е Стефан Спасов - ководещият на "Минута е много"

Режисьор на "Различният" е Стефан Спасов  - ководещият на "Минута е много"

Като заклет ерген ще излезе любимият актьор Любо Нейков за първи път на сцената на Народния театър “Иван Вазов”. Ролята му е “много вкусна”, а спектакълът, който вече репетира - атрактивен и забавен, както той сам ги описва пред “24 часа”.

Кой да предположи, че за дългата му и много успешна кариера досега той не е играл на най-голямата ни сцена. Но ето, че е дошъл моментът. Спектакълът се казва “Различният” и е по пиесата на руския писател и драматург Алексей Слаповски.

Поканата да участва в пиесата идва от режисьора Стефан Спасов. Двамата с Любо Нейков отдавна обсъждали текста колко е интересен. “Много е любопитен за игра, както и за младите хора, за по-опитните и за възрастните, които са преминали през деветте кръга на ада в любовта. Ще бъде интересен за зрителите, гарантирам”, казва Любо Нейков.

Ролята му е на мъж, който преди 12 години е обещал на майка си да се жени. “С Вяра Табакова сме работили и преди заедно, много се харесваме взаимно. Лошото е, че тя ще играе моя майка. Но много си пасваме”, казва актьорът. А останалите роли са поверени на Гергана Змийчарова, Илияна Коджабашева и Антония Кундакова.

Героят на Любо Нейков разглежда брачните обяви и попада на необичайно интригуващо предложение:

Млада, красива, заможна жена

търси грозен и беден мъж,

за да го направи щастлив. И той решава да се запознае с нея, може би защото вече няма много шансове. 

Всъщност жената от обявата винаги се е интересувала само от собственото си удоволствие, затова някой я е посъветвал да направи поне едно добро дело за друг човек.

“И започва историята за превръщането в Наполеон на един инвалид, останал в тила на фронта на любовта. Красавицата обиква чудовище, а то вместо да се превърне в принц, наистина става истинско чудовище - нагло, придирчиво и взискателно. Защото щастието, както се досещат героят и зрителите, е много голямо изпитание за един слаб човек”, така руският писател и драматург Алексей Слаповски описва пиесата.

Творчеството му е известно у нас и няколко негови пиеси вече са поставяни на българските театрални сцени. Голяма част от текстовете на Алексей Слаповски са трагикомедии, или както той сам ги определя – “комитрагедии”. В тях има комични ситуации и диалози, през които се прокрадват тревожни мисли.

Темите в пиесите му са около проблемите на съвременния човек. Героите му често се стремят към себепознание, искат да разберат кои са, какво се случва с тях и какво става със съвременния свят изобщо.

Според драматурга

театърът трябва да развлича

и да носи радост, да предизвиква

ума и съвестта,

да шокира, поучава и скандализира. Спектакълът трябва да бъде празник, макар че по време на празника се случват скандали и даже убийства.

Така и в постановката “Различният” трудно може да бъде определен жанрът. Има много комедийни елементи, но и храна за размисъл за зрителите. “Учебник за любов” - така го описва Любо Нейков. Премиерата ще бъде през март на сцена “Апостол Карамитев”.

Преводът на пиесата е на Василка Бумбарова, а сценографията и костюмите са дело на Ванина Цандева. Композиторът е Теодосий Спасов, а драматург на постановката е д-р Светлана Панчева. 

Това ще бъде трети спектакъл на режисьора Стефан Спасов, който ще се играе през този сезон в Народния театър. Другите две заглавия са “Страх за опитомяване” и “Едни момичета”, където в главната роля влиза Иван Юруков.

Режисьорът става известен на зрителите с участието си в телевизионното предаване на БНТ “Минута е много”, където влиза в ролята на ководещ заедно с Петър Вучков.

Други от Възход и падение

Върнаха се широките дънкови панталони до коляното - джортс

Стават за всеки сезон. И се съчетават с маратонки и изпънати чорапи Всяко ново нещо е добре забравено старо. И тази максима важи с пълна сила за модата, при която идеи

Димитър Маринов на BG сцена след 37 г., опитва да не гледа фаталните очи на Ели Скорчева

Той идва от сцената на оскарите, но не е играл в български театър от 37 г. Тя прави 30-годишна пауза в киното след Вероника от “Адаптация”, Тони от “Ева на третия етаж” и фризьорката Емилия от “Мадам

Холивудските звезди за приятеля си Чък Норис: Пази се зъл свят, мощен ангел е на портата!

Смъртта на шесткратния носител на черен колан Чък Норис шокира колегите му в Холивуд, които по свой начин избраха да се сбогуват с него.  „Беше прекрасно да работя с Чък - отбеляза в социалните мрежи

Спортист в листите – една вековна традиция

Неистов вой се надигна след регистрацията на листите за парламентарните избори в България. Спортистите били прекалено много и нямало да свършат работа. Всъщност явлението въобще не е ново у нас

Изложба на Джони Деп се открива днес в малкия германски град Емендинген

Не Берлин, не Мюнхен или Франкфурт, а малък град в югозападния регион Брайзгау ще бъде домакин на премиерата на изложбата на филмовата звезда Джони Деп в Германия, пише ДПА

>