С вяла дискусия парламентът закри на първо четене КПК по проекта на ГЕРБ

21.01.2026 11:31 Ана Михова
Пленарна зала

Вяла дискусия и полупразна зала - така премина първото четене на трите законопроекта за закриване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Както и в правната комисия приет беше само проектът на ГЕРБ - СДС. Той получи подкрепата на 121 депутати от ГЕРБ, "ДПС - Ново начало", БСП - ОЛ и ИТН. Другите два законопроекта - на "ДПС - Ново начало" и ПП - ДБ не бяха приети.

Проектът на "ДПС - Ново начало" получи подкрепата на вносителите и на четирима независими, а този на ПП - ДБ -  58 гласа "за" от вносителите и от "Възраждане". 

По предложение на ГЕРБ три дни ще е времето за внасяне на корекции между първо и второ четене. 

Както е известно проектите за закриването на КПК, която беше създадена през 2023 г., бяха три. Най-рано, още в края на юли, беше внесен този на "ДПС - Ново начало", вторият е на ПП - ДБ, който е от 30 септември м.г., а третият е на ГЕРБ - СДС. Той беше внесен преди малко повече от седмица. В началото на дебата вносителите представиха своите проекти.  

Хамид Хамид от "ДПС - Ново начало" обясни, че част от дейностите - проверка и подаване на имуществените декларации, отива в Сметната палата. Той припомни, че преди години те бяха там. Новият момент в техния проект е, че към Сметната палата минава и конфликта на интереси. Друга част - противодействието на корупцията,  отива в ДАНС. 

Втортият проект е на ПП - ДБ. Той беше представен от Божидар Божанов, който отново повтори тезата си, че в сегашния си вид КПК е бухалка. "И затова е видимо, че тази комисия трябва да изчезне в този си вид", каза той. Според него основния разследващ орган срещу корупцията трябва да е прокуратурата. По техния проект КПК ще бъде заменена "с една много по-малка комисия", която ще се занимава с  противодействие на корупцията, с фокус върху превенцията, и конфликта на интереси. Комисията щяла да има аналитични функции. Тя щяла да контактува и с партньорски държави по отношение на санкционирани лица за корупция. Друго, с което щяла да се занимава, е анализа на конкретни обществени поръчки. Според проекта на ПП - ДБ комисията, която те предлагат, ще се излъчва на следния принцип - двама от парламента, двама от Общото събрание на ВКС и ВАС и един от президента. 

Третият проект - на ГЕРБ - СДС беше представен от Георги Кръстев, който е един от вносителите. Специфичното при него е, че закриването е през промени в Закона за сметната палата. По думите на Кръстев КПК се превърнала в параван, който всички сочели с пръст, но никой не носел отговорност. В техния проект се предлага функциите по разкриването на корупцията да отиде в ГДБОП, разследването да отиде при следователите, а имуществените декларации да отидат в Сметната палата. 

Цвета Рангелова от  "Възраждане" обяви, че КПК в настоящия момент е почти на път да се самозакрие, почти не развивали дейности.  Притеснително било какво ще се случи с парите по ПВУ, ще получим ли 360 млн. евро по второ и трето плащане попита. И добави, че ще подкрепят на първо четене проекта на ПП - ДБ, но не и другите два.

Богдан Богданов от ПП - ДБ обясни, че реформите по ПВУ изисквали да има работещ механизъм, защото години наред у нас нямало нито една осъдителна присъда за корупция, а обратно - намираме се на едно от последните места по борба с корупцията. Според него, докато няма адекватна антикорупционна политика няма как да се очаква, че върховенството на закона ще надделее в България. А КПК доказала, че е един репресивен орган. Според Атанас Славов от ПП - ДБ Сметната палата не бивало да се натоварва с несвойствени за нея дейности като конфликта на интереси. 

Други от От страната и света

Златко Живков се преклони пред паметта на писателя Йордан Радичков

Кметът на Монтана Златко Живков се преклони пред паметта на големия писател Йордан Радичков. Днес се навършват 22 години от смъртта на твореца, който с въображение

Европейският парламент застава зад правата на пътниците във въздушния транспорт

Парламентът се обяви за: - Запазване на тричасовия праг на закъснение на полета и обезщетението на съществуващото му равнище - Предварително попълнени формуляри от авиокомпаниите за компенсация и

На второ четене в комисия: занаятите ни ще бъдат защитени от ментета на европейско ниво

В България ще влезе в сила европейския регламент, с който занаятчийски и промишлени продукти ще могат да се регистрират като защитени на европейско ниво

Атина в шах за своите 44 тона злато в САЩ

След сблъсъка на ЕС с президента на САЩ Доналд Тръмп за Гренландия и намерението му да контролира изцяло Централната банка на САЩ (Фед), европейците са притеснени за златото си

КЕВР започва извънредна проверка в „Топлофикация София“ заради аварите

Със заповед на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Пламен Младеновски енергийният регулатор започва извънредна проверка на „Топлофикация София“ ЕАД

>