Изпитът по математика след 7-и клас само със задачи, няма да търсят как с оцет и сода се почиства кухнята

08.01.2026 21:20
Изпитите след 7-и клас вълнуват хиляди ученици и родители всяка година. СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ

МОН даде заден за интегралния тест, след като съдът го спря - няма време за промени до юни заради политическата криза

Седмокласниците през юни няма да търсят колко пакета сода за хляб и бутилки оцет ще им трябват, за да почистят кухненските уреди. Това бе условието в един от примерите, с който бе онагледена идеята за включване на задачи с елементи от природните науки в изпита, с който се кандидатства след 7-и клас.

Министерството на образованието ще отмени тази част в националното външно оценяване, съобщи Красимир Вълчев във Велико Търново.

Форма̀тът на изпита и времетраенето остават същите. Без промени ще са и националното външно оценяване за 4-и и 10-и клас - така, както е утвърдено преди началото на учебната година

МОН даде заден, след като ден по-рано Административният съд - София, спря изпълнението на заповедта за т.нар. интегрален изпит, срещу която бяха подадени няколко жалби от родители.

“За да избегнем по-нататъшна непредвидимост в системата, ще предложим изпитът за седмокласниците да бъде с 24 изцяло математически задачи.

Няма да има 6 задачи, които да включват базови знания от природните науки”,

обясни министърът в оставка.

“Правим го и предвид политическата ситуация. Имаше внесени предложения, които да направят по-стабилен акта, с който се регламентира този изпит, но при сегашната ситуация нямаме гаранция, че тези предложения ще бъдат приети. Правим минимална крачка назад, защото и крачката напред беше минимална”, каза Вълчев.

Целта е да се осигури спокойствие и предвидимост на системата в следващите месеци, увери той. В момента се подготвя нова заповед на министъра на образованието и науката, която частично ще измени тази, утвърдена през август миналата година.

Красимир Вълчев провел срещи и разговори в началото на седмицата по темата, включително и с жалбоподателите срещу въвеждането на интегралните задачи. Участниците се обединиха, че предвид създалата се към момента невъзможност за продължаване на планираните реформи за нормалното функциониране на системата е по-уместно частта, която се оспорва, да бъде отменена, обявиха от МОН.

Новият интегрален изпит по математика е разписан в наредба на министерството и трябваше да влезе от 2026 г. Реформата залага в новите матури по математика да влизат задачи и от природните науки, но не като формули, а практически. Още в края на юли м.г. от ведомството на Красимир Вълчев представиха няколко примера, свързани с мерене на разстояние и изчисляване на мащаб на карта, смятане на количеството вода в хранителни продукти и полезни въпроси като този с колко вода и оцет се почиства фурната.

Целта ни не е да затрудним учениците, а да ги накараме да учат, така че

да разбират и да могат да прилагат знания. Защото точно там се провалят, виждаме го и по PISA,

обясни тогава министърът.

До приемането на редовен бюджет в страната учителите ще получават досегашните си заплати, актуализирани с процента на инфлацията, обясни още министърът при посещението си във Велико Търново. Няма да вземат обещаните 125% от средната работна заплата, каквато се предвиждаше.

Откритите от Вълчев и търновския кмет Даниел Панов STEM кабинети по природни науки в ОУ “Петко Р. Славейков” са на стойност 192 млн. лв. В Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон” е изградена “Лаборатория за иновативни решения в приготвянето на храни" за 272 000 лв. Средствата са от Националния план за възстановяване.

2300 са училищата, които имат одобрени проекти за изграждане на STEM среда.

Вълчев разгледа и обновените по програма на МОН студентски общежития на ВТУ, в които са вложени 15 милиона лв.

Други от Просветни

Хиляди ученици от Пловдив отдадоха почит на Априлското въстание (Снимки, видео)

Хилядно ученическо шествие премина по главната улица на Пловдив, отдавайки почит на 150-годишнина от избухването на Априлското въстание. "За нас то е урок по смелост"

Неучебен, но присъствен за учениците ще бъде 20 април

20 април – денят след изборите – ще бъде присъствен, но неучебен за цялата система на образованието. Това обяви служебният министър на образованието проф. Сергей Игнатов в интервю за студентска медия

И професионалната гимназия в Разлог вече има STEM център

Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство гр. Разлог вече има нов STEM център, изграден по Плана за възстановяване и устойчивост. Днес бе открит центърът

Сергей Игнатов инициира среща с психолози за подобряване на подкрепата в училищата

Мерки за подкрепа и подобряване на психичното здраве на учениците бяха обсъдени в Министерството на образованието и науката (МОН) на заседание на Консултативния съвет на психолози и педагогически

Откриват колежа за медицински сестри в Добрич

Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров"  ще може да открие филиала си в Добрич, където да се обучават медицински сестри. Това предвиждат промени качени за обществено обсъждане

>