САЩ бомбардират Венецуела, Мадуро обяви извънредно положение (Обновява се, видео)

03.01.2026 10:03
КАДЪР: Екс/@AllegedlyDrew

Грохот се чува в столицата на Венецуела - Каракас, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, позовавайки се на очевидци.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е наредил удари по обекти във Венецуела, включително военни съоръжения, съобщиха американски официални лица пред CBS News.

Според информацията на световната агенция южната част на града, където е разположена военна база, е останала без електричество.

Очевидците, цитирани от Ройтерс, са чули и звук от самолети. Те са видели и издигащи се стълбове дим.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е предупреждавал, че САЩ се готвят да предприемат нови действия срещу предполагаемите мрежи за трафик на наркотици във Венецуела и че ударите по суша ще започнат скоро.

През октомври Тръмп заяви, че е упълномощил ЦРУ да действа във Венецуела, за да ограничи незаконните потоци от мигранти и наркотици от южноамериканската държава, съобщава Си Ен Ен.

Екип на медията е бил свидетел на няколко от взривовете във венецуелската столица.

„Единият беше толкова силен, че прозорецът ми се тресеше след него", разказва кореспондентът на CNNE Осмари Ернандес.

Венецуелските новинарски издания Efecto Cocuyo и Tal Cual Digital съобщиха, че експлозии са били чути и в щата Ла Гуайра северно от Каракас и по крайбрежието на страната, както и в Игероте, град на брега в щата Миранда.

Служители на администрацията на Тръмп са наясно с информацията за експлозии и самолети над столицата на Венецуела Каракас в ранните часове на събота сутринта, съобщават източници на американския партньор на BBC CBS News.

В официално изявление на правителството на Венецуела се казва, че страната "отхвърля и осъжда пред международната общност изключително сериозната военна агресия, извършена от настоящото правителство на Съединените американски щати срещу територията на Венецуела".

Президентът на страната Николас Мадуро обяви извънредно положение и разпореди всички национални отбранителни планове да бъдат изпълнени в подходящо време и при подходящи обстоятелства.

Мадуро осъди атаките като опит на САЩ да отнемат петрола и минералите на страната му.

„Народът на Венецуела и неговите Боливарски национални въоръжени сили, в съвършено единство между народа, армията и полицията, са мобилизирани, за да гарантират суверенитета и мира", се казва в изявление.

В него се посочва, че Венецуела ще подаде жалби пред Съвета за сигурност на ООН, генералния секретар на ООН и други международни органи, като ще поиска осъждане на САЩ.

Други от От страната и света

“Нестле” изтегля детско мляко от Европа заради опасен токсин

Българският клон на дружеството започна превантивно сваляне от пазара на определени партиди от марката NAN “Нестле” започна най-голямото изтегляне на продукти от европейския пазар в историята си

Алберт Попов изтегли №13 в Мадона ди Кампильо, където миналата година спечели първата си победа

Асът ни в слалома Алберт Попов отново ще кара в Мадона ди Кампильо, където на 8 януари миналата година спечели първата си победа за световната купа. Най-добрият ни състезател в алпийските ски изтегли

Евро имало достатъчно, но БНБ проверява за такса и лимити при обмяната (Обзор)

От асоциацията на банките твърдят, че няма такива случаи  Близо 12 млрд. лева изтеглени от обращение 36,3% от българските левове в обращение вече са изтеглени

Забраняват бенгалския огън в Кран Монтана след трагичния пожар в бар (Обзор)

Собственикът на заведението лежал в затвора - бил сводник, жена му е от уважавана фамилия на пожарникари във Франция Край на бенгалския огън в заведенията в Кран Монтана

Костадин Ангелов осъди Стойчо Кацаров и на втора инстанция, че е фалирал “Александровска” (Обзор)

Адвокат му е шефката на НС Рая Назарян Бившият здравен министър Костадин Ангелов осъди и на втора инстанция наследника си на поста Стойчо Кацаров за клевета - за твърдението му

>