Папа Лъв XIV осъди условията, в които живеят палестинците в Газа

25.12.2025 12:59
Папа Лъв XIV

В първата си коледна проповед Папа Лъв XIV условията, в които живеят палестинците в Газа, като това бе необичайна тема за обикновено тържествената духовна служба в деня, в който християните по целия свят празнуват раждането на Исус Христос, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Лъв, който е първият папа от САЩ, каза, че историята за раждането на Исус в обор показва, че Бог се е установил „в крехката си палатка" сред хората по света.

„Как тогава да не мислим за палатките в Газа, изложени в продължение на седмици на дъжд, вятър и студ?", попита той.

Лъв, който празнува първата си Коледа след като през май беше избран от кардиналите за приемник на покойния папа Франциск, има по-спокоен и дипломатичен стил от своя предшественик и обикновено се въздържа от политически коментари в проповедите си, отбелязва Ройтерс.

Той обаче неотдавна на няколко пъти изрази неудовлетворение относно условията, в които живеят палестинците в Газа и миналия месец заяви пред журналисти, че единственото възможно решение на продължаващия от десетилетия конфликт между Израел и палестинския народ трябва да включва създаването на палестинска държава.

Израел и „Хамас" се споразумяха за примирие през октомври след две години на интензивни бомбардировки и военни операции, но хуманитарни организации твърдят, че все още твърде малко помощ достига до Газа, където почти цялото население е загубило жилищата си.

По време на днешната служба, на която присъстваха хиляди хора в базиликата „Свети Петър", Лъв също така разкритикува условията, в които живеят бездомните по целия свят, и разрушенията, причинени от войните, които разтърсват света.

„Крехка е плътта на беззащитните хора, подложени на изпитание от толкова много войни, продължаващи или приключили, които оставят след себе си руини и отворени рани", каза папата.

„Крехки са умовете и животите на младите хора, принудени да носят оръжие, които на фронта усещат безсмислието на това, което се изисква от тях и лъжите, които изпълват помпозните речи на онези, които ги изпращат на смърт", добави Светият отец.

По-късно днес папата ще произнесе традиционната Коледна благословия "Урби ет Орби" ("Към Града и към света"), в която Светият отец обикновено споменава глобалните конфликти.

Други от От страната и света

Ученик, син на номенклатурчик, убил 10 студенти на Коледа през 1974 г.

Медал за храброст и гравиран часовник пазят в Долна Оряховица от студента Стоян Агов, спрял масовата стрелба Навършват се 51 г. от най-масовото убийство у нас, случило се в новата новата ни история

Нацисти опожарили града на белобрадия старец - сега привлича милиони туристи

Домът на дядо Коледа се намира в столицата на Лапландия - Рованиеми. Градът е разположен на Полярния кръг и нашумява през 80-те години на миналия век с най-голямата си атракция - туристите от чужбина

КМГ: Районът на Големия залив Гуандун-Хонконг-Макао се превръща в градски клъстер на световно ниво

Районът на Големия залив Гуандун-Хонконг-Макао постигна значителни успехи в изграждането си като водещ международен и динамичен градски клъстер от световна класа. Според последните данни, през 2024 г

Почина футболистът Александър Кючуков

В навечерието на Коледа на 75-годишна възраст е починал Александър Кючуков. Това става ясно от публикация във фейсбук профила "Марек завинаги". "Скъпи приятели

Проходите почистени, но се минават при тежки зимни условия (Снимки)

Сняг затрупа планинските ни проходи и водачи предупреждават, че се минават, но при тежки условия. Така е на Превала, Хаинбоаз, Шипка, Рожен. Снегът не спира да вали, а пътищата са хлъзгави

>